Takmer tretina učiteľov nedostala žiaden respirátor, ministerstvo ich postupne posiela

Slovenská komora učiteľov vyzýva vládu k zabezpečeniu ochrany zdravia zamestnancov škôl. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Takmer polovica zamestnancov škôl nedostala od štátu žiaden respirátor. Upozornila na to Slovenská komora učiteľov (SKU) v tlačovej správe, ktorú zaslal prezident SKU Vladimír Crmoman. Priblížil, že SKU uskutočnila online anketu vybavenosti učiteľov ochrannými pomôckami proti šíreniu ochorenia COVID-19. Na prieskume sa od 14. do 28. februára zúčastnilo 331 zamestnancov škôl. Z ankety vyplýva, že 45 percent z nich nedostalo od školy žiaden respirátor a 23 percent žiadne rúško.

Komora žiada dostatočný počet respirátorov

Šesť percent respondentov v odpovediach uviedlo, že dostalo od zamestnávateľa jedno rúško a 13 percent oslovených obdržalo jeden respirátor. Crmoman sa pritom odvoláva na uznesenie vlády z 5. februára, ktoré uložilo predsedovi Správy štátnych hmotných rezerv SR povinnosť zabezpečiť potrebný počet respirátorov a ochranných štítov pre zamestnancov škôl a školských zariadení.

Viac o téme: Koronavírus

SKU preto opätovne vyzýva vládu, zriaďovateľov a samotné vedenia škôl, aby zmenili svoj prístup k ochrane zdravia zamestnancov škôl. Komora zároveň žiada, aby mali zamestnanci dostatočné množstvo respirátorov, ktoré podľa nich musí zodpovedať odporúčaniam výrobcu respirátorov k ich životnosti a dĺžke pobytu zamestnanca na pracovisku.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pre agentúru SITA uviedlo, že v spolupráci s ďalšími ústrednými orgánmi štátnej správy zaistilo v polovici februára ochranné pomôcky pre zamestnancov materských, základných a stredných škôl v počte 135-tisíc respirátorov, 500-tisíc jednorazových ochranných rúšok a 21-tisíc ochranných štítov.

Respirátory budú distribuované v najbližších dňoch

Podľa harmonogramu Ministerstva vnútra SR (MV SR) malo byť 26. februára a 1. marca rozvezených do ôsmich okresných úradov v sídle kraja ďalších 270-tisíc kusov respirátorov pre školy. Dodalo, že rezort školstva požiadal Správu štátnych hmotných rezerv SR aj o zabezpečenie ďalších respirátorov, ktoré by mali byť distribuované v najbližších dňoch. „V roku 2020 získalo ministerstvo zo štátnych hmotných rezerv celkovo pre školy 1 500 000 jednorazových rúšok, 466 248 prateľných rúšok, 10 000 ochranných okuliarov, 2 000 ochranných štítov a 1 600 litrov dezinfekcie,“ zhrnulo.

Zo strany Správy štátnych hmotných rezerv SR boli všetky žiadosti na poskytnutie pohotovostných zásob doručené od ministerstva školstva naplnené na 100 percent,“ priblížila pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv SR Natália Petríková. Zároveň podotkla, že s distribúciou respirátorov pomáhalo rezortu školstva práve MV SR, a to prostredníctvom centier podpory. Potvrdila, že posledná časť respirátorov pre niektoré okresy východného Slovenska bola vyskladnená zo závodu Správy štátnych hmotných rezerv SR dnes, 1. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov