Učitelia môžu od konca novembra žiadať o atestácie, zatiaľ neprejavili veľký záujem

Foto: ilustračné, Getty Images

Učitelia a odborní pedagogickí zamestnanci môžu od 26. novembra žiadať o vykonanie atestácie, ktorá im umožňuje aj postup do vyššej platovej triedy. Uvedené oprávnenie na Slovensku aktuálne vydávajú Katolícka univerzita v Ružomberku a deväť regionálnych pracovísk metodicko-pedagogických centier (MPC).

Zmrazené vzdelávanie učiteľov

Agentúru SITA o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Mária Rychnavká z MPC uviedla, že zatiaľ evidujú v elektronickom systéme štyri žiadosti o atestácie, ku ktorým musia záujemcovia doložiť ďalšie prílohy.

Na konci novembra Slovenská komora učiteľov (SKU) upozornila, že učitelia si dlhodobo nemohli podávať žiadosti o atestácie, ktorými si nielen rozširujú vzdelanie, ale zároveň im umožňuje postup do vyššej platovej triedy. Neumožňoval im to ani nový zákon.

„Teraz je už tretí mesiac zákon v platnosti a môžeme konštatovať, že ministerstvo ním zmrazilo vzdelávanie učiteľov. Učitelia si tým pádom nemôžu urobiť atestáciu, vzdelávanie pre profesijný rozvoj, zvyšovať svoju kvalifikáciu a v konečnom dôsledku si nemôžu zvyšovať svoj plat,“ priblížil vtedy prezident SKU Vladimír Crmoman. Ministerstvo školstva sa voči týmto výhradám v novembri ohradilo.

Štátne overenie kompetencií

Atestácia je štátne overenie profesijných kompetencií, ktorú môže vykonávať atestačná organizácia zriadená ministerstvom školstva alebo vybraná vysoká škola. Z MPC, ktoré v minulosti slúžilo ako atestačná organizácia, prišla 15. novembra učiteľom odpoveď, že podľa zákona ich žiadosti nemôže prijať.

Ako dôvod uviedlo, že centru nebolo vydané potvrdenie o oprávnení na organizovanie atestácií. Potvrdenie centru prišlo 26. novembra a o deň skôr ministerstvo školstva na svojej stránke aktualizovalo Zoznam poskytovateľov inovačného vzdelávania a atestácií podľa nového zákona.

Nový školský zákon, ktorý poslanci schválili v júni, platí od septembra 2019. Priniesol zmeny v príplatkoch pre učiteľov, systém zbierania kreditov za vzdelávanie zmenil na príplatky za profesijný rozvoj. Upravil aj akreditácie a podmienky preukazovania bezúhonnosti učiteľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Rychnavská
Firmy a inštitúcie Katolícka univerzita v RužomberkuMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov