Učitelia podporujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborovým zväzom, považujú to za logické a správne rozhodnutie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezident SKU Vladimír Crmoman. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel
  • aktualizované 8. decembra, 16:54

Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti radou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za logické a správne rozhodnutie.

Vo svojom stanovisku uviedla, že zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom vlády na zvyšovanie platov zamestnancov školstva pre rok 2022 a konanie vlády považuje za krajne nezodpovedné.

Obnovenie atmosféry dôvery a stability

Podľa SKU nastala chvíľa, aby sa všetci zamestnanci školstva jasným spôsobom a postojom postavili za primerané a spravodlivé ohodnotenie svojej profesie. Komora je zároveň pripravená podporiť všetky kroky vedúce k zlepšeniu postavenia pedagogických a odborných zamestnancov.

Dúfa, že koaličné strany splnia svoje predvolebné sľuby a pomôžu v školstve obnoviť atmosféru dôvery a stability. Stanovisko komory poskytol prezident SKU Vladimír Crmoman.

Požiadavky počas štrajkovej pohotovosti

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásila v utorok 7. decembra štrajkovú pohotovosť a vyzvala vládu, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva.

Ako uviedla na svojej webovej stránke, žiada desaťpercentnú valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva a vedy, úpravu tarifných tabuliek nepedagogických zamestnancov a zachovanie doterajších benefitov.

„Ak sa tak nestane, nebude zaručený sociálny zmier a zamestnanci budú pripravení zabojovať za svoje oprávnené požiadavky a za lepšiu budúcnosť Slovenska aj prostredníctvom nátlakových akcií, ktoré sa dotknú všetkých občanov SR,“ napísala.

Kolektívna zmluva stále nie je uzavretá

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v reakcii na štrajk po skončení rokovania vlády uviedol, že v téme zvyšovania platov učiteľov je za jedno s odborármi. Podotkol, že od leta presadzujú zvyšovanie platov učiteľov.

„Učitelia sa museli prispôsobovať neustálym zmenám, novému spôsobu vzdelávania a štát sa nepostaral o kompletnú digitalizáciu za ostatné roky. Povedzme nahlas, že učitelia museli znášať rôzne ataky od jednotlivých skupín. Toto by mal byť jednoznačný signál smerom z vlády, dať takýmto spôsobom úctu učiteľom a zvýšiť im platy,“ povedal.

Hovorkyňa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) Ľubica Janíková po rokovaní vlády pre média zopakovala, že odborári dostali ponuku od vlády a veľká časť súhlasila z danou ponukou. Doplnila, že napriek tomu kolektívna zmluva nie je uzavretá. Finálne stanovisko preto poskytnú, až keď bude zmluva uzatvorená.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerĽubica JaníkováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie OZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedyRada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na SlovenskuSKU Slovenská komora učiteľovVláda SR