Učitelia podporujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborovým zväzom, považujú to za logické a správne rozhodnutie

Prezident SKU Vladimír Crmoman. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel
  • aktualizované 8. decembra, 16:54

Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti radou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za logické a správne rozhodnutie.

Vo svojom stanovisku uviedla, že zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom vlády na zvyšovanie platov zamestnancov školstva pre rok 2022 a konanie vlády považuje za krajne nezodpovedné.

Obnovenie atmosféry dôvery a stability

Podľa SKU nastala chvíľa, aby sa všetci zamestnanci školstva jasným spôsobom a postojom postavili za primerané a spravodlivé ohodnotenie svojej profesie. Komora je zároveň pripravená podporiť všetky kroky vedúce k zlepšeniu postavenia pedagogických a odborných zamestnancov.

Dúfa, že koaličné strany splnia svoje predvolebné sľuby a pomôžu v školstve obnoviť atmosféru dôvery a stability. Stanovisko komory poskytol prezident SKU Vladimír Crmoman.

Požiadavky počas štrajkovej pohotovosti

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásila v utorok 7. decembra štrajkovú pohotovosť a vyzvala vládu, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva.

Ako uviedla na svojej webovej stránke, žiada desaťpercentnú valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva a vedy, úpravu tarifných tabuliek nepedagogických zamestnancov a zachovanie doterajších benefitov.

„Ak sa tak nestane, nebude zaručený sociálny zmier a zamestnanci budú pripravení zabojovať za svoje oprávnené požiadavky a za lepšiu budúcnosť Slovenska aj prostredníctvom nátlakových akcií, ktoré sa dotknú všetkých občanov SR,“ napísala.

Kolektívna zmluva stále nie je uzavretá

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v reakcii na štrajk po skončení rokovania vlády uviedol, že v téme zvyšovania platov učiteľov je za jedno s odborármi. Podotkol, že od leta presadzujú zvyšovanie platov učiteľov.

„Učitelia sa museli prispôsobovať neustálym zmenám, novému spôsobu vzdelávania a štát sa nepostaral o kompletnú digitalizáciu za ostatné roky. Povedzme nahlas, že učitelia museli znášať rôzne ataky od jednotlivých skupín. Toto by mal byť jednoznačný signál smerom z vlády, dať takýmto spôsobom úctu učiteľom a zvýšiť im platy,“ povedal.

Hovorkyňa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) Ľubica Janíková po rokovaní vlády pre média zopakovala, že odborári dostali ponuku od vlády a veľká časť súhlasila z danou ponukou. Doplnila, že napriek tomu kolektívna zmluva nie je uzavretá. Finálne stanovisko preto poskytnú, až keď bude zmluva uzatvorená.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerĽubica JaníkováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie OZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedyRada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na SlovenskuSKU Slovenská komora učiteľovVláda SR