Učitelia vyjednávajú o platoch, na východe sú zastrašovaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Účastníci protestu signatárov Deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v SR. Bratislava, 19. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

TREBIŠOV 27. septembra (WebNoviny.sk) – Za výsmech a urážku označili predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) ponuku ministra financií Petra Kažimíra na rast tarifných platov o 0,9 percenta, ktorá zaznela v prvý deň kolektívneho vyjednávania.

„Ponuku ministerstva financií musíme vysmiať ako urážku,“ uviedol v utorok na brífingu v Trebišove predstaviteľ ISU Košice Štefan Csontos. Doložil, že okrem zvýšenia platov trvajú aj na splnení požiadavky na zvýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov eur, na čo vláda zabúda, a žiadajú aj zmenu kreditného systému.

Viktor Pončák z ISU Košice uviedol, že rokovať do Trebišova prišli aj preto, aby podporili tunajších učiteľov a dodali im odvahu. Postupný štrajk učiteľov bude pokračovať vo štvrtok, keď sa nemá vyučovať prvé tri hodiny. V Košickom kraji sa do štrajku zapojilo zatiaľ jedenásť základných a stredných škôl.

„Stupňovaný štrajk učiteľov má na východe Slovenska isté špecifiká a školy sa zapájajú postupne,“ povedal Csontos. Dôvodom je podľa neho zastrašovanie, nepriame, ale aj priame. Práve o ňom hovorí väčšina kolegov a kolegýň, keď vysvetľujú ISU, prečo sa zatiaľ nezapojili do štrajku. Často sa stretávajú aj s nepriamym nátlakom riaditeľov škôl či zriaďovateľov typu – „my máme odmeny, tak načo štrajkovať“ alebo v „v susednej škole pre štrajk vyhodili matematikára“.

Dodal, že majú konkrétne poznatky o prípadoch vyhrážok a hrozieb o neudelení odmien, či dokonca straty zamestnania. Učitelia sa síce sťažujú na rôzne inštitúcie – napríklad školské úrady, inšpekciu, ale tí im zväčša odkazujú, že im nevedia pomôcť, lebo nie sú zriaďovateľom školy. Pončák informoval, že ISU organizuje pravidelné stretnutia v okresoch. „Vyzývame ďalších kolegov, aby sa nebáli zastrašovania a pridali sa k štrajku,“ povedal Csontos.

Ako uviedla Alžbeta Bojková z košickej Iniciatívy vysokoškolských učiteľov, štrajkovať je právo zaručené ústavou a každý, kto akýmkoľvek spôsobom bráni uplatneniu tohto práva, porušuje zákon. Podľa nej aj akékoľvek komentovanie účasti učiteľa na štrajku zo strany riaditeľa je nenáležité a zaváňa nepriamym nátlakom. Michaela Mikulová z ISU Trebišov potvrdila slová o zastrašovaní v niektorých školách, no súčasne doložila, že tieto veci sa len veľmi ťažko dokazujú. Doložila, že na škole Komenského 8 v Trebišove sa do štrajku zapojilo 37 učiteľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia