Učitelia vyzvali Hegera a Matoviča na spoločné zasadnutie za jeden stôl, vláda sa spolieha na lacnú pracovnú silu v školstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Slovenská komora učiteľov (SKU) vyzvala vládu SR a osobitne premiéra Eduarda Hegera a ministra financií SR Igora Matoviča (obaja OĽaNO), aby si s nimi sadli za jeden stôl a rokovali o napĺňaní Programového vyhlásenia vlády v oblasti atraktivity učiteľského povolania a prioritizácii vzdelávania na Slovensku.

Ako uviedla vo svojom stanovisku, podľa nej sa vláda namiesto plnenia svojich záväzkov v programovom vyhlásení spolieha iba na lacnú a spoľahlivú pracovnú silu v školstve. SKU je tiež pripravená stretnúť sa aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a diskutovať o efektivite voľnočasových krúžkov v čase prehĺbujúcej sa krízy školstva.

Zároveň komora sa obracia na všetkých zamestnancov školstva, aby prišli vyjadriť svoju nespokojnosť účasťou na protestnom zhromaždení odborového zväzu školstva dňa 15. júna.

Mediálne bubliny a PR babysitting akcie

„Ministri školstva a financií sú zodpovední za prepad finančného statusu vysoko kvalifikovaných a nadpriemerne vzdelaných zamestnancov školstva na podpriemernú úroveň. Premiér sa k týmto dvom ministrom pridáva anekdotou o zvyšovaní platov učiteľov prostredníctvom navýšenia daňového bonusu, ako keby boli všetci zamestnanci školstva rodičia,“ zhrnula SKU.

Podľa nej ministerstvo školstva organizuje mediálne bubliny a PR babysitting akcie, ako napríklad Deň detí v čase, keď je potrebné naliehavo riešiť viaceré zásadné problémy v školstve. Komora argumentovala, že ministerstvo školstva doteraz nepredstavilo systémové kroky v otázke masívnej vlny detí z Ukrajiny, ignoruje množstvo detí mimo systému vzdelávania a ich nezamestnaných rodičov.

Odborári požadujú zvýšiť platy

Balík za 400 miliónov eur na voľnočasové aktivity detí, schválený vládou a poslancami parlamentu, vníma komora ako mrhanie zverenými prostriedkami štátu a výsmech učiteľom ako hlavných aktérov vzdelávania. Konštatovala, že toto opatrenie spôsobí hlbší pokles atraktivity učiteľského povolania, a tým aj kvality vzdelávania.

Orgány Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa rozhodli 15. júna uskutočniť v Bratislave protest za účelom zlepšenia pracovných podmienok. Informovali o tom vo svojom stanovisku na svojom webe, kde zároveň vyhlásili štrajkovú pohotovosť pre pretrvávajúcu nespokojnosť. Odborári žiadajú zvýšenie platov o desať percent pre všetkých zamestnancov školstva od 1. júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedySKU Slovenská komora učiteľovVláda SR