VEGA môže zaniknúť alebo byť nedobrovoľne pripojená k Agentúre na podporu výskumu a vývoja

Foto: ilustračné, Shutterstock

Vedeckej grantovej agentúre (VEGA) ministerstva školstva a Slovenskej akadémie vied (SAV) hrozí zánik alebo jej nedobrovoľné a neopodstatnené pripojenie k Agentúre na podporu výskumu a vývoja (APVV).

Tá funguje na úplne odlišných princípoch. Obavy vo svojom stanovisku vyjadrili predseda VEGA Peter Múčka a podpredseda František Gahér.

Obavy podľa ich slov vyplývajú z ministerstvom školstva navrhnutých troch alternatív ďalšieho pôsobenia VEGA v podobe presunu správy agendy alebo celej súťaže pod APVV alebo priamo zrušenie VEGA.

Ohrozujú zdravú diverzitu

Vo svojom stanovisku tiež tvrdia, že ministerstvo školstva aktuálne plánuje zrušiť Odbor koordinácie vedy a techniky na vysokých školách, ktorý má na starosti celú agendu VEGA v rezorte školstva. Návrhy ministerstva podľa nich ohrozujú prirodzenú a zdravú diverzitu súťažného financovania výskumu a samosprávu VEGA.

Koncentrácia hodnotenia a programov pod jednu strechu môže byť v budúcnosti ľahko politicky zneužiteľná a môže byť základom na vytvorenie monopolu v tejto oblasti,” dodali.

Návrhy rezortu školstva prinesú len rádové zvýšenie finančnej záťaže na správu agendy VEGA. Personálne náklady sa nezmenšia a zmeny nebudú žiadnym prínosom pre samotnú súťaž VEGA.

Spustenie novej výzvy

Aktuálne, v hektickom období pred spustením novej výzvy na podávanie projektov VEGA, hrozí pod rúškom takzvanej konsolidácie dokonca kolaps fungovania celej agentúry VEGA a cennej štvrťstoročnej spolupráce vysokých škôl a SAV,” povedali predseda a podpredseda.

V súčasnej neprehľadnej situácii nie je podľa nich stále jasné, či bude vyhlásená nová výzva, akým spôsobom bude ďalej fungovať VEGA a kto bude zabezpečovať jej náročnú agendu v rezorte školstva.

Podporuje základný výskum

VEGA je vedecká grantová agentúra ministerstva školstva a SAV, ktorá od roku 1996 podporuje základný výskum vo všetkých odboroch vedy a techniky.

Umožňuje prispievať vede na Slovensku k rozvoju svetových poznatkov a súčasne zabezpečovať transfer svetových vedeckých poznatkov na využitie v domácich podmienkach. Vytvára tiež základňu pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko ministerstvo školstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František GahérPeter Múčka
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia viedVEGA Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV