Viac než tisíc zamestnávateľov dostalo za duálne vzdelávanie stredoškolákov sedem a pol milióna eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Čiastku 7,5 milióna eur vyplatil Štátny inštitút odborného vzdelávania rezortu školstva 1020 zamestnávateľom, ktorí participujú na duálnom vzdelávaní žiakov stredných škôl.

V tlačovej správe o tom informovala Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) s tým, že na každého jedného žiaka, ktorý sa zúčastňuje praktického vyučovania, dostane zamestnávateľ od 300 do 1000 eur podľa kategórie podniku.

Študentov môžu aj odmeniť

Finančné prostriedky môžu firmy použiť na stravovanie, cestovanie, príspevok na ubytovanie, ochranné pomôcky, personálne náklady, ale aj na podnikové štipendium, či odmenu za produktívnu prácu pre stredoškolákov.

„Priamy príspevok je veľká pomoc na udržanie duálneho vzdelávania a perspektívne aj pre riešenie trhu práce na Slovensku,“ povedal generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Doplnil, že firmy finančné prostriedky na podporu duálneho vzdelávania dostali už po štvrtý raz, pričom dokopy bolo zamestnávateľom vyplatených viac ako 20 miliónov eur.

Šance na prácu sú vysoké

Zamestnanosť absolventov duálneho vzdelávania dosahuje podľa APZD až 90 percent, pričom ich mzda je zhruba o 17 percent vyššia ako u ich spolužiakov bez praktickej výučby.

Spomedzi absolventov sa v priemyselnej výrobe uplatní 24 percent, vo veľko a maloobchode 21 percent a v ubytovacích a stravovacích službách osem percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Lasz
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravy