Vláda by mala začať odborne riešiť problémy slovenského školstva, žiadajú viaceré organizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Getty Images

Zástupcovia školských organizácií žiadajú predsedu vlády SR a ostatných členov vlády, aby odborne, nie len politicky, začali riešiť problémy slovenského školstva. Vyplýva to z Deklarácie 2021 Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) a partnerských organizácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v SR, ktorú podpísali v stredu 3. novembra.

Deklaráciu agentúre SITA poskytla Eva Čahojová zo sekretariátu OZPŠaV. Podpísaní konštatovali, že nestačí odsúhlasiť školské zákony v parlamente politickým rozhodnutím a pritom nebrať do úvahy odborné stanoviská a zásadné pripomienky organizácií a združení v oblasti školstva.

Ako uviedli signatári v preambule, ide v poradí o ich tretiu deklaráciu s týmto cieľom a zároveň je odpoveďou na neriešenie problémov v slovenskom školstve. V deklarácia z roku 2020, ktorú adresovali politickým stranám kandidujúcim vo voľbách do Národnej rady SR (NR SR) vo februári 2020, žiadali o výrazné zvýšenie najmä investícií do školstva. Podľa nich však koaličné politické strany dávajú najavo, že školstvo pre nich nie je skutočnou prioritou.

Požiadaviek majú viacero

Zástupcovia ďalej žiadajú vládu SR, aby pri budúcom legislatívnom procese presadila medzi iným aj zvýšenie podielu z HDP na školstvo a vedu najmenej na úroveň šesť percent, a to bez štrukturálnych fondov a Plánu obnovy a odolnosti.

Vláda by mala zároveň v súlade s metodikou a odporúčaniami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zabezpečiť finančné krytie na skvalitnenie vzdelávania tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia porovnateľný s priemerom krajín OECD. Na legislatívnej úrovni sa má zaistiť prijatie systémovej zmeny „prepojenie teórie a praxe zajtrajška“.

Požiadavky signatárov sa týkajú platov, sociálneho zabezpečenia aj komunikácie s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. V oblasti regionálneho školstva sa zhodli na potrebe zjednotenia financovania regionálneho školstva, riešenia vzťahu riaditeľ – zriaďovateľ, aktívnej podpore a rozvoji odborného školstva aj na zvýšení ochrany zamestnancov pred sociálno-patologickými javmi v školstve.

Žiadajú nový návrh novely zákona o VŠ

Stiahnutie návrhu novely zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu a v spolupráci s vysokými školami (VŠ) vypracovať nový návrh novely zákona o VŠ je ďalšia zo žiadostí podpísaných organizácií. Nový návrh má byť podľa nich založený na zachovaní samosprávneho riadenia a posilnenia autonómie VŠ.

Zároveň pri zachovaní akademickej samosprávy posilní manažérske princípy riadenia a reformy, ktoré prinesie, prispejú k zvýšeniu kvality vysokoškolského vzdelávania, vedeckej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Tiež prispeje k riešeniu skutočných kľúčových problémov slovenského vysokého školstva, ako sú dlhodobé podfinancovanie, neuspokojivý technický i estetický stav vysokoškolskej infraštruktúry, masívny odchod mladých ľudí za štúdiom do zahraničia a nadmerné administratívne zaťaženie.

Signatári žiadajú tiež každoročné zvýšenie financovania verejných vysokých škôl minimálne o 60 miliónov eur mimo sociálnej podpory študentov a valorizácie miezd a tiež výrazné zvýšenie finančných prostriedkov na vedu a výskum.

Pod deklaráciu sa podpísali zástupcovia Odborového zväzu školstva, Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl SR, Študentskej rady vysokých škôl, Klubu dekanov fakúlt VŠ SR, Združenia základných škôl Slovenska, Asociácie stredných odborných škôl Slovenska, Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Slovenska, Združenia odborných učilíšť, špeciálnych škôl a špeciálnych výchovných zariadení Slovenska, Asociácie základných umeleckých škôl SR či Asociácie centier voľného času SR.

Agentúra SITA požiadala predsedu vlády SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o stanovisko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy