Parlament odobril novelu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atmosféra počas rokovania 15. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. jún 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Dočasne sa odstránia limitácie vysokých škôl pri podávaní žiadostí o akreditáciu nových študijných programov v nadväznosti na neukončené hodnotenie vnútorných systémov zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania.

Poslanci parlamentu v stredu odobrili koaličnú novelu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, ktorú predložili zákonodarcovia strán Smer-SD a Hlas-SD.

Zmeny podľa predkladateľov reagujú na skutočnosť, že vysoké školy nateraz neprešli hodnotením týchto vnútorných systémov zabezpečovania kvality a súčasne nepredpokladajú, že do termínu, ktorým je 31. august 2024, budú procesy ukončené. Na základe týchto zistení je preto podľa poslancov potrebné vysporiadať sa s termínom, do ktorého nebudú habilitačné a inauguračné konania, ktoré aktuálne prebiehajú, ukončené.

Právo vykonať habilitačné či inauguračné konanie pre vysoké školy, ktorým bola udelená akreditácia, majú aktuálne do konca augusta tohto roku. Novelou sa tento termín predĺži o dva roky, teda do konca augusta 2026. Novela nadobudne účinnosť 1. augusta tohto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SD