Vládna novela zákona uľahčí vstup malých a stredných podnikov do duálneho vzdelávania

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Do systému duálneho vzdelávania sa uľahčí vstup malých a stredných podnikov a samostatne zárobkovo činných osôb. Zvýšiť sa má aj kvalita a atraktivita poskytovaného odborného vzdelávania a príprava v systéme duálneho vzdelávania.

Vyplýva to z vládnej novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá zavádza nový inštitút nadpodnikového vzdelávacieho centra. Za prijatie novely hlasovalo 119 poslancov zo 130 prítomných.

Odstránenie administratívnej záťaže

Novela definuje osobitný model experimentálneho overovania odborov vzdelávania na stredných odborných, športových a umeleckých školách a konzervatóriách, ktorého cieľom je ešte viac zosúladiť potreby trhu práce a zamestnávateľov s ponukou odborov vzdelávania, čo sa má zabezpečiť prostredníctvom podávania návrhov na nové odbory vzdelávania cez vecne príslušné stavovské a profesijné organizácie.

Zákon odstraňuje administratívnu záťaž pre zamestnávateľov v procese overovania spôsobilosti pre systém duálneho vzdelávania. Zavádza možnosť uskutočniť praktické vyučovania formou cvičnej práce aj v akreditovanej inštitúcii v rámci praktického vyučovania v zahraničí.

Úprava niektorých náležitostí

Rozširujú sa dôvody možnosti výpovede zmluvy o duálnom vzdelávaní zo strany stredných odborných škôl.

Upravujú sa tiež náležitosti ukončenia učebnej zmluvy písomnou dohodou so súhlasom školy a ďalšie náležitosti učebnej zmluvy, ako napríklad možnosť uzatvoriť novú učebnú zmluvu s iným zamestnávateľom so súhlasom školy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Národná rada SR