Vládne strany zabudli na svoje sľuby o zvyšovaní platov pedagógov, tvrdí Slovenská komora učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 18. novembra 18:58

Vládne strany a hnutia zabudli na svoje predsavzatia o odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov. Konštatoval to prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman na štvrtkovom tlačovom brífingu.

SKU zanalyzovala predvolebné programy vládnej štvorkoalície a vytvorila poster zo sľubov týkajúcich sa zvyšovania platov učiteľov. Ten im plánujú odovzdať ako vecný dar.

Platy by museli stúpnuť o 11 percent

Poukázal na to, že tri najsilnejšie vládne strany sa zhodujú na potrebe zvýšenia platov učiteľov tak, aby nástupný plat dosahoval výšku priemernej mzdy. Dodal, že strana Za ľudí deklarovala zvýšiť mzdy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve na úroveň 100 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku. V súčasnosti pedagógovia zarábajú zhruba 70 percent tohto priemeru.

Podľa Centra vzdelávacích analýz, len na to, aby Slovensko dosiahlo úroveň atraktivity z roku 2020, je nutné zvýšiť platy učiteľov o 11 percent.

Matovičov sľub z roku 2015

Crmoman objasnil, že vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si predsavzalo nastaviť platy začínajúcich učiteľov na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Podľa neho by k naplneniu tohto zámeru významne pomohlo splnenie sľubu OĽaNO, že počas volebného obdobia platy učiteľov porastú každý rok o desať percent.

„Toto každoročné zvyšovanie o desať percent už v roku 2015 počas protestov učiteľov predstavil Igor Matovič ako verejný prísľub s podmienením vstupu do koalície. Návrh na zvyšovanie platov pred voľbami 2016 a 2020 zopakovalo aj hnutie Sme rodina, priblížil.

Aj strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá obsadila post ministra školstva, prisľúbila navrhnúť, aby základný nástupný plat učiteľa dosahoval výšku priemernej mzdy za posledné dostupné obdobie.

Platy sa nezvýšili už dva roky po sebe

Podľa prezidenta SKU hrozí, že dva roky po sebe nebudú platy pedagógov zvyšované vôbec.

„Opatrenia vlády v oblasti ohodnotenia ich práce sú takmer v polovici volebného obdobia nulové. Doteraz nebol predstavený plán zvyšovania platov do konca volebného obdobia. Sociálne balíčky v podobe 100 eurovej odmeny nie sú žiadnym systémovým riešením,“ zhodnotil. Za potrebné považuje motivovať absolventov štúdia pedagogiky a učiteľstva, aby sa vôbec zaujímali o pozície v rezorte školstva.

Peniaze musí uvoľniť rezort financií

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) po rokovaní vlády povedal, že podporujú požiadavku učiteľov a profesných organizácií zvýšiť platy učiteľov. Uviedol tiež, že budúci rok bude v porovnaní s týmto o skoro 1 500 učiteľov menej a bude ich tak nedostatok a do roku 2025 bude chýbať takmer 8 000 učiteľov. Dôvodom, prečo sa mladí ľudia nezamestnávajú v školstve, sú aj platy, ktoré sú výrazným motivátorom.

Dodal, že na diskusiách o platoch učiteľov s Ministerstvom financií SR navrhovali päť percent celoplošne a šesť percent v rámci individuálnych motivačných príspevkov. Zároveň podotkol, že diskusie stále prebiehajú.

„Vieme dať vyššie platy vtedy, ak tie financie dostaneme z ministerstva financií,“ uzavrel s tým, že v rámci preneseného výkonu poskytli 100 eurové príplatky a od septembra v rámci prepočtu na pedagogických a odborných zamestnancov vyčlenili 50 eur na každého jedného.

Sympatizujú s požiadavkami učiteľov

Ministerstvo financií SR (MF SR) na tlačový brífing SKU reagovalo, že sympatizuje s požiadavkami učiteľov na zvýšenie platov.

„Minister školstva však schválil rozpočet na rok 2022 bez akýchkoľvek pripomienok, to je v stave, ktorý s navýšením platov učiteľov nepočíta. Ak si svoj postoj ministerstvo školstva medzičasom rozmyslelo, môže postupovať podľa platného uznesenia vlády z októbra 2020, ktoré umožňuje predložiť každému ministrovi návrh na zvýšenie výdavkov rozpočtu s tým, že zároveň navrhne zdroj financovania novej požiadavky,“ vysvetlil tlačový odbor MF SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor MatovičVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSKU Slovenská komora učiteľovSme rodinaZa ľudí