Vo Vedeckej grantovej schéme je zapojených viac ako 10-tisíc riešiteľov a vyčlenených 16 miliónov eur

Foto: ilustračné, SITA/AP

Vo Vedeckej grantovej schéme (VEGA) je tento rok zapojených 10 254 riešiteľov a na projekty bolo tento rok vyčlenených vyše 16 miliónov eur.

Ako pre agentúru SITA uviedol tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, rezort vyčlenil tento rok 12 250 000 eur, teda o 500-tisíc eur viac, ako v roku 2019. Slovenská akadémia vied (SAV) zo svojho rozpočtu vyčlenila takmer 4,2 milióna eur.

Pridelené paniaze

Ministerstvo a SAV tento rok finančne podporilo 1 701 projektov VEGA. Z nich bolo vyše 1 200 podporených práve rezortom školstva. Nových projektov so začiatkom riešenia v roku 2020 bolo 362.

Slovenská akadémia ich tento rok podporila viac ako päťsto. Z tých, ktoré sa mali začať riešiť tento rok, podporila 149. Spoločných projektov SAV a ministerstva bolo 107. Riešitelia sa môžu zapojiť do viacerých projektov.

Celkovo sa na projektoch VEGA zúčastnilo 7 676 a zo SAV 2 578 vedeckých výskumníkov vysokých škôl. Tlačový odbor ďalej doplnil, že v rezorte školstva bola celková suma žiadaných prostriedkov pri financovaných nových a pokračujúcich projektoch vyše 21,6 milióna eur. Ministerstvo vedcom pridelilo polovicu z toho.

Rozpočet VEGA

Do projektov VEGA sa v roku 2019 zapojilo celkovo 11 334 vedeckých pracovníkov, čo predstavuje takmer polovicu z celkového počtu 25 747 vedeckých pracovníkov na Slovensku. Na podporu projektov bolo vlani vyčlenených z vlastných rozpočtových prostriedkov MŠVVaŠ a SAV spolu približne 16 miliónov eur.

Na jeden projekt tak pripadlo v danom roku priemerne 8 868 eur v rezorte školstva a 7 169 eur v SAV. Rozpočet VEGA predstavuje približne 2,3 percenta z celkového množstva výdavkov na vedu a výskum na Slovensku. Podľa blogu iniciatívy Žijemvedu.sk môžu vedci a výskumníci v rámci výziev VEGA počítať s rozpočtom zhruba do 10-tisíc eur na rok s tým, že projekt môže trvať maximálne štyri roky.

VEGA je vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ a SAV, ktorá od roku 1996 podporuje základný výskum vo všetkých odboroch vedy a techniky. Umožňuje prispievať vede na Slovensku k rozvoju svetových poznatkov a súčasne zabezpečovať transfer svetových vedeckých poznatkov na využitie v domácich podmienkach. Vytvára tiež základňu pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia viedVEGA Vedecká grantová schéma