Z materských škôl vybehli na svahy, korčuľovanie platí mesto (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lyžiarsky výcvik predškolákov v lyžiarskom stredisku v Spišskom Bystrom. Spišské Bystré, 30. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Dovolenkárov na lyžiarskych svahoch pod Tatrami v januári nahradili školáci i škôlkari, ktorí tam absolvujú lyžiarske výcviky. Priamo z Popradu sa na nich zúčastňuje približne 130 predškolákov z materských škôl a 460 žiakov siedmich ročníkov základných škôl.

Viaceré školy takto využívajú ideálne snehové podmienky. Popradskí predškoláci však majú okrem toho možnosť absolvovať aj bezplatné kurzy korčuľovania. Mesto ich začalo organizovať v roku 2009, doteraz nimi prešlo viac ako štyritisíc detí.

Pre deti je to veľmi prospešné

Na lyžiarske kurzy sa ešte začiatkom januára pripravovali viaceré lyžiarske strediská v okolí Popradu vrátane Lučivnej, Lopušnej doliny, Vernára, Liptovskej Tepličky či Spišského Bystrého.

„Vzhľadom k tomu, že máme stredisko v obci, bol by to hriech nevyužiť to. Chodíme sem s predškolákmi na lyžiarsky výcvik každý rok. Myslím si, že je to pre nich veľmi prospešné, vzhľadom na to, že dnešné deti sa čoraz menej hýbu,“ povedala pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľa pre materskú školu v Spišskom Bystrom Dominika Lopušeková.

Kurz lyžovania tam absolvovali aj predškoláci z jednej z popradských materských škôl, ktorí pred týždňom ukončili korčuliarsky výcvik.

„Myslím si, že deti sa na tieto akcie veľmi tešia. Rady sa chodia aj korčuľovať, aj lyžovať. Snažíme sa ich viesť k tomu, aby neboli stále v triede, ale nadýchali sa aj zdravého čerstvého vzduchu a urobili niečo pre svoje zdravie,“ poznamenala pre SITA zástupkyňa riaditeľa pre Materskú školu Záborského v Poprade Zuzana Šromovská.

Záujem o výuku korčuľovania je enormný

Do spomínaných kurzov korčuľovania predškolákov v Poprade je v tomto školskom roku zapojených viac ako štyristo detí.

„Kurzy korčuľovania pre predškolákov sa začali v školskom roku 2009/2010 vďaka sprístupneniu ľadovej plochy v exteriéri, pred halou Aréna Poprad. V začiatkoch sa pre obmedzené možnosti v súvislosti s trénermi i bezpečnosťou zapájalo v jednej sezóne do kurzu okolo 250 detí,“ opísala pre SITA referentka pre šport z odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Poprade Jana Pálková.

Záujem o výuku korčuľovania zo strany rodičov a škôlok je v súčasnosti podľa jej slov enormný, v tejto sezóne trénujú deti na dvoch ľadových plochách, v exteriéri pri centre voľného času a v tréningovej hale. „Pod patronátom ich majú piati tréneri. Sú nimi prevažne bývalí známi hokejisti,“ dodala Pálková.

Podľa jej slov môžu deti následne získané schopnosti ďalej rozvíjať napríklad ako športovci v klube krasokorčuľovania alebo hokeja, či na verejných korčuľovaniach. Ľadové plochy na výuku mesto poskytuje bezplatne, rovnako hradí náklady spojené s prácou trénerov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať