Zamestnávatelia chcú aj naďalej presadzovať redukcie škôl, štát by mal tie nekvalitné zrušiť alebo zlúčiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zamestnávatelia chcú pokračovať v presadzovaní redukcie škôl s cieľom zlepšiť kvalitu. Štát by mal podľa nich sprísniť podmienky hodnotenia kvality škôl a tie nekvalitné rušiť alebo zlučovať. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov (APZ) Silvia Šeptáková.

Podľa APZ je dobrou správou, že Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) povedie skúsený odborník z praxe Andrej Hutta.

Redukcia škôl aj zníženie počtu odborov

APZ vníma za najdôležitejšie nové nastavenie financovania stredných škôl podľa uplatniteľnosti absolventov, redukciu škôl, zníženie počtu odborov vzdelávania a transparentnejšie plánovanie žiakov 1. ročníka.

„V západných krajinách, ktoré majú porovnateľnú veľkosť so Slovenskom, sa počet stredných škôl pohybuje medzi 100 až 300. Na Slovensku je aktuálne viac ako 800 stredných škôl na 5,4 milióna obyvateľov. Ich naplnenosť dosahuje len okolo 40 percent,“ uvádza hovorkyňa APZ v tlačovej správe. Podľa APZ treba do úvahy brať i skutočnosť, že vzhľadom na demografický vývoj výrazne klesá počet žiakov, ale sieť škôl zostáva zachovaná.

Posilnenie kariérneho poradenstva

Zamestnávatelia budú svoje aktivity smerovať aj k posilneniu kariérneho poradenstva pre žiakov základných škôl cez Centrá orientácie.

„Eliminuje sa tým počet absolventov, po ktorých na trhu práce nie je dopyt. Dnes ich pri rozhodovaní o povolaní ovplyvňujú najmä rodičia, ktorí mnohé existujúce odbory a povolania nepoznajú. Výsledkom je, že až 64 percent absolventov stredných škôl sa uplatňuje mimo odbor vzdelania, ktorý študovali,“ konštatuje APZ.

AZP od Huttu očakáva moderný prístup

Zmenu na čele Štátneho inštitútu odborného vzdelávania vníma APZ pozitívne.

„Naším cieľom bude čo najužší kontakt a súlad stredných odborných škôl s trhom práce. Čaká nás revolúcia, ktorá prinesie množstvo nových pracovných príležitostí. Žiakov a študentov na ne musíme kvalitne pripraviť. Pravdou je, že viac ako 60 percent žiakov, ktorí dnes prichádzajú na základne školy, bude vykonávať povolania, ktoré zatiaľ neexistujú. Práve preto je dôležité, aby ŠIOV viedol človek zorientovaný na trhu práce. Od Andreja Huttu, ktorý pôsobil dva roky ako predseda Rady zamestnávateľov pre systém duálneho vzdelávania, očakávame moderný prístup, ktorý povedie k dôležitým reformám,“ zhodnotil generálny sekretár APZ Andrej Lasz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej HuttaSilvia Šeptáková
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzov