Zber dát v projekte Európska sociálna sonda prejde zmenou, rozhovory s anketármi nahradia dotazníky

Foto: ilustračné, Getty images

V projekte European Social Survey – Európska sociálna sonda ESS ERIC sa chystá zmena vo forme zberu dát.

Počas najbližších kôl zberu dát by respondenti mali samostatne vypĺňať dotazníky, namiesto osobných rozhovorov s anketármi, ako doposiaľ. Píše to na svojej webstránke Slovenská akadémia vied (SAV).

Vyššia otvorenosť respondentov

V úvode júna sa v Budapešti uskutočnilo stretnutie národných koordinátorov a koordinátoriek projektu s ústredným koordinačným tímom.

Počas stretnutia diskutovali o pozitívach novej formy zberu dát, a tiež pripravenosti zapojených krajín takúto zmenu zrealizovať.

Medzi výhody, ktoré môže samostatné vypĺňanie dotazníkov respondentmi priniesť, patrí flexibilita, autonómia, ale i zvýšenie otvorenosti respondentov pri vyjadrovaní ich názorov a postojov.

Niektoré štáty, napríklad Nemecko a Poľsko, už majú skúsenosť s týmto typom zberu dát.

Dotazníky pilotne otestovali

Na Slovensku koordinátori projektu Michal Kentoš a Denisa Fedáková zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i. už pilotne otestovali samostatné vypĺňanie dotazníkov a zaznamenali pozitívnu odozvu od respondentov. Zvažujú ďalšie kroky pre realizáciu zberu dát na Slovensku.

Európska sociálna sonda je medzinárodný sociálny prieskum. Koná sa každé dva roky od roku 2001 a bol vytvorený v akademickom prostredí. Koordinuje ho hlavný vedecký tím.

Sonda sa venuje zisťovaniu postojov, presvedčenia a vzorcov správania v populácii vyše 30 krajín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa FedákováMichal Kentoš
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied