Žiaci a študenti si môžu overiť digitálne zručnosti v IT Fitness Teste, dostupný bude aj v maďarčine

Testovanie digitálnych zručností sa začalo na Slovensku 3. mája a potrvá do 31. júla. Foto: ilustračné, gettyimages.com

IT Fitness Test bude dostupný aj v maďarčine. Informoval o tom manažér pre komunikáciu spoločnosti IT Asociácia Slovenska Juraj Kadáš v súvislosti so spustením desiateho ročníka testovania digitálnych zručností na Slovensku.

Do testovania sa môže zapojiť každý a bezplatne. Testuje sa od 3. mája do 31. júla. Kadáš upozorňuje, že pri teste sa nedá podvádzať a na zvládnutie IT Fitness Testu nie je potrebná špeciálna príprava. Na vyplnenie testu potrebuje záujemca 45 až 60 minút a pri jeho vypĺňaní môže použiť akékoľvek digitálne či online nástroje.

Pre žiakov základných škôl je určená prvá verzia testu s 20 otázkami. Tá by mala overiť ich IT zručnosti nevyhnutné pre štúdium na stredných školách. Druhá verzia s 25 otázkami bola vytvorená pre záujemcov starších ako 15 rokov.

Pandémia preverila digitálne zručnosti

Za cieľ má overiť zručnosti zamerané na pokročilejšie znalosti a IT gramotnosť, ktoré sú potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu. V testoch sú vo väčšej miere začlenené úlohy zamerané na prácu s dátami. Úlohy sú rozdelené do piatich oblastí: Internet, Bezpečnosť a počítačové systémy, Kolaboratívne nástroje a sociálne siete, Kancelárske nástroje a Komplexné úlohy.

„Minuloročné testovanie bolo poznačené pandémiou a keďže žiaci a študenti absolvovali test pravdepodobne skôr doma ako v škole, na test používali digitálne technológie, ktoré používajú počas online vyučovania. Uplynulý rok bol nielen pre nich, ale aj pre učiteľky a učiteľov veľkou príležitosťou na to, aby sa zlepšili v používaní digitálnych komunikačných nástrojov,“ uviedol prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a predseda predsedníctva Digitálnej koalície Mário Lelovský.

Myslí si, že aj napriek mnohým obmedzeniam počas pandémie ich práve vzniknutá situácia presvedčila o nutnosti bližšie sa zoznámiť s modernými technológiami, bez ktorých sa v živote ďaleko nedostanú.

Mnohým dospelým chýbajú základné zručnosti

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Ladislav Miko podotkol, že v nových podmienkach, ktoré priniesla pandémia ochorenia COVID-19, vedeli lepšie zdolávať všetky prekážky hlavne tí, ktorí sa dokázali prispôsobiť novej situácii aj vďaka lepším e-zručnostiam.

Doplnil, že podľa najnovšieho indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) chýbajú štyrom z desiatich dospelých v Európskej únii základné digitálne zručnosti. Verí, že práve všetci zapojení do tohtoročného ročníka IT Fitness testu ukážu, že ich vedomosti vo všetkých testovaných oblastiach sa neustále zlepšujú.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) považuje rozvoj digitálnych zručností za nedeliteľnú súčasť moderného vzdelávania. Podľa nej ich dôležitosť a význam ukázala pandémia, počas ktorej museli zlepšovať svoje digitálne schopnosti žiaci aj dospelí.

„Aby bola digitálna transformácia, ktorá čaká našu spoločnosť spravodlivá, prístup k nej musia mať všetky skupiny obyvateľstva bez rozdielu veku, sociálneho postavenia alebo miesta bydliska,“ dodala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario LelovskýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie IT Asociácia Slovenska