Žiaci druhého stupňa základných škôl by sa mohli vzdelávať aj doma, návrh možno pripomienkovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty images

Verejnosť a odborníci sa môžu do 8. marca vyjadriť k návrhu novely školského zákona, ktorá umožní individuálne vzdelávanie aj pre druhý stupeň základných škôl (ZŠ). Individuálne vzdelávanie je v súčasnosti umožnené len žiakom prvého stupňa ZŠ.

Návrh do medzirezortného pripomienkového konania predložil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Ide však o poslanecký návrh členov vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Márie Šofranko, Richarda Vašečku a Petra Kremského.

Doma sa učí málo žiakov

Ako vysvetlilo ministerstvo v predkladacej správe, zámerom návrhu je vyriešiť doterajší stav, ktorý neumožňuje žiakom na druhom stupni ZŠ individuálne vzdelávanie.

Dodalo, že podľa predkladateľov z pedagogickej praxe je individuálne vzdelávanie na druhom stupni spôsobilé naplniť ciele aj Štátneho vzdelávacieho programu pre sekundárne vzdelávanie.

„Existuje teda dôvod pre možnosť individuálneho vzdelávania ‚doma‘ aj na druhom stupni základnej školy,“ skonštatovalo ministerstvo.

Na Slovensku sa individuálne doma vzdeláva málo žiakov. Z údajov z roku 2020 vyplýva, že z takmer 222-tisíc žiakov prvého stupňa ZŠ sa ich učí doma viac ako 500.

České školy ako riešenie

Domáce vzdelávanie žiakov prvého stupňa ZŠ je možné na Slovensku od roku 2008. Ich spolužiaci z druhého stupňa takúto možnosť nemajú.

Ak rodičia chcú, aby ich dieťa študovalo doma aj na druhom stupni, môžu ho prihlásiť do školy v Českej republike, kde to je povolené od roku 2007. Na druhom stupni v roku 2020 evidovali v ČR v individuálnom vzdelávaní 120 slovenských žiakov.

Téma domáceho vzdelávania pre druhý stupeň zaujala v roku 2018 skupinu poslancov. Tí sa v apríli daného roku obrátili na Ústavný súd SR s tým, že neexistujú až také rozdiely, ktoré by mohli prekážať vzdelávaniu detí doma aj na druhom stupni ZŠ.

Ústavný súd podanie prijal v polovici decembra 2019 na ďalšie konanie. Momentálne o ňom stále rozhoduje, pričom účinnosť dotknutého ustanovenia školského zákona nepozastavil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR