Žiaci majú záujem o dobrovoľné antigénové samotestovanie, budú použité v prípade opätovného výskytu koronavírusu

Foto: ilustračné, SITA/AP.

O dobrovoľné antigénové samotestovanie v budúcom školskom roku prejavilo záujem viac ako 48 percent všetkých žiakov. Vyplýva to zo zisťovania škôl, ktoré sa uskutočnilo od 30. mája do 7. júna.

V uvedených percentách ešte nie sú zahrnutí všetci žiaci budúcich prvých ročníkov. Záujem rodičov týchto žiakov sa zisťoval do 24. júna, a to z dôvodu vydávania rozhodnutí o prijatí.

Distribúcia v balíkoch po päť kusov

Odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre agentúru SITA uviedol, že antigénové samotesty distribuované koncom školského roka 2021/2022 pre žiakov základných, stredných a špeciálnych škôl, o ktoré rodičia prejavili záujem, sú určené na použitie v školskom roku 2022/2023 v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Antigénové samotesty, ktoré sa distribuujú pre žiakov, ktorých rodičia o ne prejavia záujem, sú distribuované v balíkoch po päť kusov samotestov.

Školský semafor je pozastavený

Ministerstvo ozrejmilo, že testovanie spustí podľa potreby v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19, a to na základe jeho inštrukcií.

Zhrnulo, že iné opatrenia v súvislosti so zabezpečením bezpečného prostredia v školách a školských zariadeniach v školskom roku 2022/2023 budú vyplývať z aktuálnej epidemickej situácie, ako aj z platných zákonov, uznesení vlády SR, vyhlášok, opatrení a rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR, rozhodnutí ministra školstva, ako aj z odborných odporúčaní za účelom zvládnutia pandémie ochorenia COVID-19 tak, ako tomu bolo v tomto školskom roku.

Školský semafor, ktorým sa školy riadili pri zvládaní pandémie, je v súčasnosti pozastavený a školy sa riadia Usmernením k bezpečnému prostrediu v školách a školských zariadeniach počas pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie. Rezort konštatoval, že opätovné spustenie Školského semafora bude závisieť od aktuálnej epidemickej situácie.

V septembri nečakajú významnú vlnu

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v relácii televízie Markíza Na telo plus 21. júna poznamenal, že podľa všetkých informácií, ktoré má aj od hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Eleny Prokopovej, s ktorou komunikuje v rámci konzília, nemala by prísť od septembra nejaká významná vlna.

Podotkol však, že aj tak urobili opatrenia a požiadali všetky školy, aby zistili záujem rodičov o možnosť testovania od septembra. Zároveň doplnil, že na ich regionálnych úradoch mali cez jeden milión testov a požiadali o ďalšie dva milióny testov, ktoré rozdistribuovali.

Nebudú zatvárať školy

„Už sme ich aj rozdistribuovali na jednotlivé školy, rodičia si ich môžu vyzdvihnúť teraz pred letom a ak príde tá situácia, tak na začiatku školského roka si ich budú môcť vyzdvihnúť,“ priblížil. V prípade prvákov objasnil, že čakajú do 20. augusta, aby mali presný zápis.

No znova z toho trojmiliónového balíka, ktorý majú rozdistribuovaný na Slovensku, budú okamžite distribuovať testy na školy. To fungovanie bude podľa Gröhlinga veľmi podobné, ale na rozhodnutie regionálnych úradov a z jeho pozície už nebudú zatvárať školy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingElena Prekopová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SRVláda SR