Žilinka sa v otázke financovania cirkevných a súkromných škôl samosprávami rozhodol obrátiť na Ústavný súd

Foto: SITA/Diana Černáková

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa z podnetu Združenia miest o obcí Slovenka obrátil na Ústavný súd SR, aby preveril súlad novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve s ústavou a Európskou chartou miestnej samosprávy.

Zásah do právomoci samospráv

Ako napísal na sociálnej sieti, uloženie povinnosti obciam poskytnúť finančné prostriedky na mzdy a prevádzku cirkevným školám, súkromným umeleckým alebo jazykovým školám alebo materským školám zo svojich vlastných príjmov považuje za zásah do právomoci samospráv voľne nakladať s vlastnými finančnými prostriedkami. Toto podľa generálneho prokurátora ohrozuje a znemožňuje riadne plnenie úloh samospráv.

Rozporuplná novela zákona

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ešte minulý rok avizovalo, že sa obráti na generálneho prokurátora v súvislosti s poslaneckou novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

Združenie v tejto súvislosti konštatovalo preukázateľný rozpor novely tak so základným zákonom štátu, ako aj so záväzkami vyplývajúcimi SR z Európskej charty miestnej samosprávy. Podľa ZMOSu vedie k porušeniu princípu finančnej nezávislosti samospráv, pričom „nabúrava“ princípy fiškálnej decentralizácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Žilinka
Firmy a inštitúcie ÚS Ústavný súd SRZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)