Žilinská univerzita 17. novembra nezatvorí svoje brány, časť jej požiadaviek vláda splnila

Foto: UNIZA

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) 17. novembra nezatvorí svoje brány. Zhodli sa na tom zástupcovia akademickej obce i kolégium rektora, keďže časť požiadaviek Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z 13. septembra bola splnená. Škola ale ostáva v protestnej pohotovosti a je pripravená na všetky formy protestu.

Žiadajú rokovanie

Zástupcovia akademickej obce tiež žiadajú rektora, aby naďalej rokoval na úrovni SRK so zástupcami rezortu školstva, a tiež s vládou SR, s cieľom naplniť požiadavky vysokých škôl, ktoré boli prezentované vo vyhlásení SRK „Zabráňme kolapsu vysokých škôl na Slovensku!“. UNIZA o tom informovala v tlačovej správe.

Očakáva riešenia

Kompetentných univerzita žiada o skoré predstavenie systémových a udržateľných riešení, ktoré by zlepšili doterajší nepriaznivý stav. Podľa univerzity slovenské vysoké školy vynakladajú mnoho úsilia, aby zaistili svoje základné fungovanie. Podľa univerzity tak ale prichádzajú o priestor na zlepšovanie kvality i potrebný rozvoj, a to aj vzhľadom na konkurencieschopnosť voči zahraničným univerzitám.

Vedenie Žilinskej univerzity v Žiline si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť, ako aj potrebu zachovania kvality a kontinuity vzdelávacieho procesu tak, aby naše študentky a študenti nedoplácali na dlhodobo poddimenzované financovanie vysokých škôl na Slovensku,“ vyjadrila sa univerzita vo svojom vyhlásení.

Prijala uznesenie

SRK prijala 13. septembra uznesenie, v ktorom konštatovala nedostatočné financovanie vysokého školstva, ktoré ohrozuje jeho základné fungovanie. Požiadala vládu SR, aby pomohla vysokým školám kompenzovať výpadky spôsobené energetickou krízou.

Požiadala ju tiež, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a dofinancovala výpadok vo financovaní národných a európskych projektov, ktorých realizácia by sa inak zastavila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská rektorská konferenciaŽilinská univerzita v Žiline