BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie predstavuje podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára historický zlom v našich moderných dejinách.
Ako povedal pre agentúru SITA, naši občania sa stali pred jedenástimi rokmi rovnoprávnymi a hrdými občanmi spoločenstva západných demokracií a hodnotovo blízkych krajín.
„Členstvo v EÚ prinieslo našim občanom veľa nových možností a výhod počnúc pracovnými a študijnými príležitosťami, spoločným trhom a od roku 2009 aj spoločnou menou euro. Taktiež sme získali bezprecedentnú slobodu cestovať a podnikať bez ďalších obmedzení. Integrácia znamenala aj viaceré výhody pre našu krajinu, akými sú spolupráca s ďalšími krajinami a vzájomná pomoc členských štátov, možnosť čerpať eurofondy, väčšiu garancia slobody a stability pre našu vlasť,“ povedal Bugár.
Turci sa hnevajú pre genocídu, ich vstup do Únie je ohrozený
Europoslanci rozhodli, koľko igelitiek budete môcť použiť
Dôležité je nepremrhať ponúknuté možnosti
To všetko sme podľa predsedu Most-Híd dosiahli vďaka úsiliu nielen politikov, ale predovšetkým občanov. Zdôraznil, že je zodpovednosťou predovšetkým vlád, samospráv, ale aj všetkých občanov, ako dokážeme využiť možnosti, ktoré nám členstvo v Európskej únii ponúka, pre rozvoj našej krajiny, miest, obcí, či komunít, v ktorých žijeme.
„Pre stranu Most-Híd je dôležité, aby Slovensko bolo v tejto oblasti aktívne a nepremrhalo ponúknuté možnosti, ktoré sa viac opakovať nebudú. Členstvo v Európskej únii je dôvodom pre našu prirodzenú hrdosť, ale aj pre vedomie spolupatričnosti s ostatnými krajinami Únie,“ vyhlásil.
Strana Most-Híd taktiež podporuje proces rozširovania Únie o ďalšie štáty, ktoré chcú zdieľať spolu s nami hodnoty demokracie, slobody a ochrany ľudských práv.
„Podporujeme integráciu krajín Balkánu a krajín Východného partnerstva – Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska do Európskej únie. Dnes je totiž zodpovednosťou nás všetkých, aký charakter bude mať únia v budúcnosti a akým smerom sa bude vyvíjať,“ dodal Bugár.
Členstvo je výsledkom boja za slobodu
V minulosti malo Slovensko takmer permanentný pocit, že je neviditeľnou krajinou Európy. V súvislosti s piatkovým 11. výročím vstupu Slovenska do Európskej únie to pre agentúru SITA povedal politológ Michal Horský. Podľa jeho slov je však Slovensko po jedenástich rokoch „plnoprávnym a dôveryhodným členom, na rozdiel od viacerých postkomunistických krajín EÚ“.
Pôsobenie Slovenska v európskych inštitúciách je podľa Horského aj výsledkom generácie, ktorá v novembri ´89 bojovala za slobodu a Slováci si vstup do EÚ môžu pripísať ako „jeden z najvýraznejších úspechov ponovembrovej politiky,“ tvrdí Horský.
Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004. EÚ sa vtedy rozšírila aj o Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Českú republiku, Maďarsko, Slovinsko, Maltu a Cyprus.