Ak cestujete do zahraničia, dajte si pozor na správne nastavenie mobilu, inak sa vám môže dovolenka predražiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smartfón, dovolenka, cestovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Cestovatelia v zahraničí v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) by si mali skontrolovať mobilnú sieť operátora, ktorú využívajú. Inak sa im môže dovolenka predražiť.

Mobil sa totiž môže v navštívenej krajine nechcene pripojiť na sieť operátora z krajiny, kde neplatia pravidlá pre EHP, teda krajiny Európskej únie, Island, Lichtenštajnsko a Nórsko.

Mobil si vyberá najsilnejšiu sieť

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad) na to v stredu upozornil s tým, že pre využívanie mobilných služieb za hranicami za rovnakú cenu ako doma je dôležité správne nastavenie mobilného telefónu.

„Kameňom úrazu môže byť, že mobil sa v navštívenej krajine nechcene pripojí na sieť operátora z krajiny, kde pravidlá pre EHP neplatia. Stane sa to užívateľom, ktorí majú v mobilnom telefóne nastavenú automatickú voľbu siete, preto si aj telefón vyberie sieť operátora s najsilnejším signálom,“ uviedla vedúca tlačovo-informačného oddelenia regulačného úradu Adriana Volfová.

Môže sa tak stať najmä v oblastiach, kde je cezhraničný presah signálu mobilných sietí bežný, zároveň si užívatelia neuvedomia, že signál už môže byť mimo krajín EHP, čo znamená navýšenie poplatkov za využívanie mobilných služieb.

Riziko neustriehnutia v akej sieti je mobilný telefón cestovateľa v zahraničí prihlásený, môže viesť k nárastu účtu o desiatky, v niektorých prípadoch až o stovky eur.

Zakážte automatickú aktualizáciu

Ak sa niekto vyberie do zahraničia a po návrate sa chce vyhnúť šoku z vysokého účtu za mobilné služby, mal by podľa úradu pred odchodom venovať pozornosť nastaveniu svojho mobilného telefónu.

„Dočasne zakážte automatickú aktualizáciu softvéru alebo si nastavte telefón tak, aby si vyžiadal pred aktualizáciou váš súhlas. V prípade, že sa budete pohybovať pri hraniciach EHP s inými štátmi, tak si v navštívenej krajine vyberte manuálne nastavenie siete na vašom telefóne, aby sa váš mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde pravidlá pre EHP neplatia,“ odporúča Volfová.

Ak sa mobilný telefón predsa len prihlási do siete mimo EHP, podľa úradu je potrebné venovať náležitú pozornosť upozorňujúcim SMS správam od vlastného operátora.

Prípadne kedykoľvek je možné spojiť a poradiť sa s jeho informačnou linkou. Práve operátor totiž SMS správami upozorňuje, že využívanie mobilných služieb môže byť drahšie ako doma.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Volfová
Firmy a inštitúcie Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb