Domáci mobilní operátori založili asociáciu, spoločným záujmom je aj kybernetická bezpečnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mobilní operátori
Foto: ilustračné, koláž SITA Webnoviny - www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Členmi novozaloženej Asociácie mobilných operátorov Slovenska (ASMOS) sa stali všetci štyria domáci prevádzkovatelia mobilných služieb Orange Slovensko, O2 Slovakia, Slovak Telekom a Swan.

Asociácia v utorok informovala, že jej hlavnými piliermi sú ochrana a zlepšovanie investičného prostredia pre prevádzkovateľov telekomunikačných služieb, vytváranie optimálnych podmienok pre rozvoj a prevádzku telekomunikačnej infraštruktúry a podpora vytvárania zdravého trhového prostredia.

Zviditeľnenie telekomunikačného sektora

Grémium ASMOS tvoria generálni riaditelia Igor Tóth z O2 Slovakia, José Perdomo Lorenzo zo Slovak Telekomu, Mariusz Gatza z Orange Slovensko a predseda predstavenstva Swanu Juraj Ondriš.

Predseda grémia ASMOS Igor Tóth vysvetlil, že hlavné ciele asociácie sú zamerané na zvýšenie viditeľnosti telekomunikačného sektora a jeho špecifík v očiach verejných inštitúcií a širokej verejnosti.

Mobilní operátori, rovnako ako celá slovenská spoločnosť, čelili v posledných rokoch spoločným výzvam vyplývajúcim z pandémie koronavírusu, vojnového konfliktu a následnej utečeneckej vlny, energetickej kríze, či rastu cien tovarov a služieb,“ uviedol Tóth. Hoci tieto témy podľa neho zjednocujú mobilných operátorov v asociácii, nijako neovplyvňujú konkurenčnú súťaž na trhu.

Bezproblémový rozvoj

Regulačné otázky spoločného záujmu zahŕňajú aj európske regulácie či kybernetickú bezpečnosť, ale napríklad aj stavebné predpisy, ktoré sa dotýkajú budovania infraštruktúry.

Tieto aspekty regulácie podľa Tótha musia brať do úvahy špecifické potreby a záujmy telekomunikačného odvetvia a zaistiť tak stabilný a bezproblémový rozvoj telekomunikačného sektora, ktorý je kľúčovým hráčom v každom modernom hospodárstve.

Investície do digitálnej ekonomiky

Mobilní operátori patria na Slovensku k najväčším súkromným investorom. Vo všeobecnosti platí, že investície do mobilných sietí sú priamymi investíciami do digitálnej ekonomiky.

Ak je digitálna infraštruktúra v dobrej kvalite, benefituje z nej štát, občania aj podnikateľské subjekty. Práve náš sektor hrá kľúčovú úlohu v tom, ako sa posunúť v rebríčku DESI indexu (Index digitálnej ekonomiky a spoločnosti) vyššie oproti súčasnému, pre Slovensko nelichotivému stavu,“ dodal Tóth.

Vo vzťahu k verejnosti sa ASMOS bude venovať témam, s ktorými sa často stretávajú užívatelia telekomunikačných technológií. Ide najmä o bezpečnosť, rôzne podvody a pokusy o krádež dát.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor TóthJuraj Ondriš
Firmy a inštitúcie ASMOS Asociácia mobilných operátorov SlovenskaO2Orange SlovenskoSlovak TelekomSwan Mobile