Európska komisia zverejnila prvé výzvy z programu Digitálna Európa, podľa Remišovej je to veľká investičná šanca

Veronika Remišová
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: SITA/Branislav Bibel

Európska komisia zverejnila prvých 28 výziev v hodnote takmer dve miliardy eur z priamo riadeného programu Digitálna Európa pre roky 2021 – 2027. Investície budú smerovať do umelej inteligencie, superpočítačov, na budovanie spoločných dátových priestorov, posilňovanie digitálnych zručností Európanov, ale aj do kybernetickej bezpečnosti a centier digitálnych inovácií.

Informovalo o tom v piatok ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie s tým, že o významnú časť z celkového vyše 7-miliadového balíka na zavádzanie digitálnych technológií sa môžu uchádzať aj slovenskí inovátori.

Veľká inovačná šanca

Pre slovenské inštitúcie a podniky sa podľa podpredsedníčky vlády a ministerky Veroniky Remišovej otvára veľká inovačná šanca.

„Z programu Digitálna Európa, ktorý priamo riadi Európska komisia, sa môžu uchádzať o podporu z celkového balíka 7,5 miliardy eur. Finančná podpora môže slovenským firmám výrazne pomôcť pri zavádzaní digitálnych technológií do praxe,“ uviedla vicepremiérka.

Viac pracovných príležitostí

Nasadzovanie inovácií a využívanie pokročilých technológií sú podľa nej zásadným predpokladom pre úspech slovenských firiem na globálnom trhu.

„Vďaka tomu ľudia na Slovensku dostanú viac pracovných príležitostí a lepšie platenú prácu s pridanou hodnotou. Preto chcem vyzvať všetkých odvážnych inovátorov, aby nabrali sebavedomie a začali viac využívať možnosti na financovanie svojich projektov z priamo riadených európskych programov,“ vyhlásila Remišová.

Šancu majú aj malé start-upy

O podporu môžu žiadať inštitúcie aj podniky bez ohľadu na veľkosť, šancu majú aj malé start-upy. Väčšina výziev je pre svoju náročnosť orientovaná na konzorciá a zahraničné partnerstvá. Samotný program Digitálna Európa je postavený na spolufinancovaní s inými zdrojmi Európskej únie ako sú štrukturálne a investičné fondy, či Plán obnovy a odolnosti.

Program Digitálna Európa je prvým nástrojom Európskej únie, ktorý má zvýšiť úroveň digitálnych technológií poskytovaných občanom a rovnako má pomôcť podnikom a inštitúciám v čo najväčšej miere nasadzovať a využívať digitálne riešenia.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Veronika Remišová
    Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI