Facebook a Instagram čelia novému vyšetrovaniu pre ochranu detí, Európska komisia je znepokojená algoritmickým systémom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, mobil
Foto: ilustračné, gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia začala formálne konanie voči technologickej firme Meta pre podozrenie z nedostatočnej ochrany detí na jej platformách Facebook a Instagram na základe zákona o digitálnych službách (DSA).

Slabé stránky a neskúsenosť

Komisia uviedla, že je znepokojená tým, že algoritmické systémy používané Facebookom a Instagramom na odporúčanie obsahu by mohli „využívať slabé stránky a neskúsenosť“ detí a stimulovať „návykové správanie“.

Tiež sa obáva takzvaného efektu králičej nory, ktorý by mohol používateľov viesť k čoraz znepokojivejšiemu obsahu.

Overovanie veku

Výkonný orgán Európskej únie (EÚ) tiež prešetruje nástroje Meta na overovanie veku, ktorých cieľom je zabrániť prístup detí na Facebook alebo Instagram a zobrazovanie vhodného obsahu. Tiež preskúmava, či spoločnosť dodržiava pravidlá vyžadujúce vysokú úroveň súkromia, bezpečia a bezpečnosti pre maloletých používateľov.

„Nie sme presvedčení, že Meta urobila dosť pre to, aby splnila záväzky DSA – aby zmiernila riziká negatívnych účinkov na fyzické a duševné zdravie mladých Európanov na svojich platformách Facebook a Instagram,“ vyjadril sa na sociálnej sieti eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Online zážitky primerané veku

Meta v predpripravenom stanovisku uviedla, že chce, aby mladí ľudia mali bezpečné online zážitky primerané veku“ a strávila desaťročie vývojom viac ako 50 nástrojov a pravidiel určených na ich ochranu. „Toto je výzva, ktorej čelí celý priemysel, a tešíme sa, že sa s Európskou komisiou podelíme o podrobnosti o našej práci,“ vyjadrila sa.

Pre ochranu detí čelí v Európskej únii vyšetrovaniu aj videoplatforma TikTok. Meta tiež vyšetrujú, pre zaobchádzanie s dezinformáciami zo zahraničia na Facebooku a Instagrame. Vyšetrovania týkajúce sa dodržiavania pravidiel Komisia vedie aj voči platforme X a obchodnej webstránke AliExpress.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AliExpressEK Európska komisiaEU Európska úniaMetaTwitter