Google so svojím odvolaním neuspel, pokuta vo výške 2,4 miliardy eur ostáva v platnosti

Google
Škodlivý softvér Glupteby, ktorý objavili po prvý raz v roku 2011, šíria tretie stránky určené na sťahovanie, streamovanie a webstránky, ktoré sú údajne spriaznené so službou YouTube. Foto: ilustračné, SITA/AP

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v stredu odmietol odvolanie technologického giganta Googlevoči pokute vo výške 2,4 miliardy eur od Európskej komisie (EK).

Tá ju spoločnosti udelila v roku 2017 za nespravodlivé zvýhodňovanie vlastnej nákupnej služby pred konkurenciou. Všeobecný súd súdneho dvora rozhodol, že pokutu ponecháva v platnosti.

Uprednostňovali vlastnú službu

Vyšetrovanie EK zistilo, že Google nespravodlivo smeroval návštevníkov do svojej porovnávacej nákupnej služby Nákupy Google na úkor svojich konkurentov.

Komisia žiadala, aby Google zmenil spôsob, akým poskytuje výsledky vyhľadávania v Európe.

„Všeobecný súd rozhodol, že Google v skutočnosti uprednostňuje svoju vlastnú službu porovnávania cien pred konkurenčnými službami namiesto lepšieho výsledku pred iným výsledkom,“ uvádza sa v tlačovej správe súdu.

Google uviedol, že v roku 2017 robil zmeny, aby vyhovel rozhodnutiu EK.

Ešte sa riešia dve pokuty

„Náš prístup úspešne funguje viac ako tri roky a generuje miliardy kliknutí pre viac ako 700 porovnávacích nákupných služieb,“ vyjadril sa technologický gigant vo vyhlásení.

Pokuta bola súčasťou úsilia európskych regulátorov obmedziť vplyv online giganta na kontinente.

Nasledovali po nej ďalšie dve protimonopolné pokuty v celkovej sume 8,25 miliardy eur, voči ktorým sa firma tiež odvoláva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GoogleSúdny dvor Európskej únie