Meta zablokovala stovky falošných účtov s proruskou propagandou, niektoré webstránky imitovali svetové médiá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, odhalila dezinformačnú sieť pôvodom z Ruska snažiacu sa využiť stovky falošných účtov na sociálnych sieťach a desiatky falošných spravodajských webov na šírenie tvrdení Kremľa o invázii na Ukrajinu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rozsiahla operácia Kremľa

Ako firma v utorok oznámila, jej operáciu však zrušila skôr ako bola schopná získať väčšie publikum. Podľa Facebooku je to najväčšie a najkomplexnejšie ruské propagandistické úsilie, ktoré na platforme objavili od začiatku invázie na Ukrajinu.

Operácia zahŕňala viac ako 60 webstránok, ktoré mali napodobniť legitímne spravodajské webstránky vrátane britských novín The Guardian a nemeckého magazínu Der Spiegel.

Namiesto skutočných správ, ktoré publikovali tieto médiá, však falošné stránky obsahovali odkazy na ruskú propagandu a dezinformácie o Ukrajine.

Na Facebooku bolo viac ako 1 600 falošných účtov, ktoré šírili propagandu smerom k používateľom v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve a na Ukrajine.

Šírenie lží a dezinformácií

Sieť bola aktívna v lete a šírila dezinformácie a proruský obsah nielen na Facebooku a Instagrame, ale aj na iných platformách vrátane Twitteru a Telegramu. Obsah posilňovalo aj zverejňovanie na oficiálnych facebookových kontách ruských veľvyslanectiev v Európe a Ázii.

Aktivity siete si po prvý raz všimli investigatívni novinári v Nemecku. Keď Meta začala vlastné vyšetrovanie, zistila, že mnoho z falošných účtov už odstránili automatické systémy Facebooku. Stránky siete na Facebooku, ktoré deaktivovali skôr počas roka, sledovali tisícky ľudí.

Výskumníci uviedli, že sieť nemôžu priamo pripísať ruskej vláde. David Agranovich, riaditeľ Meta pre narušenie hrozieb, však poznamenal, že svoju rolu zohrali aj ruskí diplomati, a povedal, že operácia sa opierala o niektoré sofistikované taktiky vrátane používania viacerých jazykov a dôsledne vytvorených podvodných webových stránok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FacebookInstagramMeta