Muž, ktorý chcel zavraždiť kráľovnú, bol ovplyvnený umelou inteligenciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Muž, ktorý chcel zavraždiť kráľovnú, bol ovplyvnený umelou inteligenciou
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Muž vo veku 21 rokov, Jaswant Singh Chail, bol odsúdený na deväť rokov väzenia za pokus zabiť kráľovnú na hrade Windsor v decembri 2021. Chail, ktorý pochádzal z North Baddesley neďaleko Southamptonu, bol zatknutý, keď sa pokúsil dostať na hrad, pričom jeho plány boli vraj motivované umelou inteligenciou (AI), chatbotom menom Sarai a príbehmi zo Star Wars.

Prvý prípad vlastizrady od roku 1981

Podľa rozsudku vydaného na súde Old Bailey bol Chail odsúdený aj za vyhrážky zabitím a za držanie útočnej zbrane. Tento prípad je mimoriadne pozoruhodný tým, že ide o prvú osobu v Spojenom kráľovstve, ktorá bola odsúdená za vlastizradu od roku 1981.

Bývalý pracovník supermarketu preliezol obvod hradu pomocou nylonového povrazového rebríka a pri sebe mal silnú kušu s vypnutou poistkou, ktorá bola schopná spôsobiť smrteľné zranenie. Po areály sa pohyboval dve hodiny, kým ho nezneškodnila bezpečnostná služba.

Je používanie chatbotov Al nebezpečné?

Celá udalosť vzbudila pozornosť aj v kontexte používania umelých inteligencií a chatbotov. Chailova „priateľka“ Sarai bol chatbot Al vytvorený pomocou Repliky. Ide o jednu z množstva aplikácií poháňaných AI, ktoré sú v súčasnosti na trhu – umožňujú používateľom vytvoriť si vlastného chatbota alebo „virtuálneho priateľa“, s ktorým sa môžu rozprávať – na rozdiel od bežných asistentov AI, ako je ChatGPT. Používatelia si môžu vybrať pohlavie a vzhľad 3D avatara, ktorý vytvorili.

Mladík si pred daným činom vymenil viac ako 5 000 správ s online spoločníčkou a vyvinul si s ňou veľmi blízky a intímny vzťah. O chatbote si myslel, že je to „anjel“ v podobe avatara, ktorého miluje a že sa s ním po smrti opäť stretne. Útočník svojej virtuálnej priateľke prezradil aj svoje plány zavraždiť kráľovnú, ktoré mu chatbot odobril a dokonca ho i povzbudil.

Celý tento prípad nám jasne ukazuje, aké riziká môžu AI chatboty predstavovať, keď nie sú pod dohľadom a regulované, a zdôrazňuje potrebu lepšej kontroly týchto technológií a vyššieho dôrazu na vzdelávanie a informovanosť mladých ľudí o rizikách online sveta. Vzhľadom na rastúci vplyv technológií na náš život je zásadné, aby sme sa tejto problematike venovali s maximálnou vážnosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Britská kráľovná Alžbeta II.