Nariadenie prezidenta Bidena vyžaduje od vývojárov umelej inteligencie zdieľanie bezpečnostných výsledkov s americkou vládou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chat GPT Vision: Umelá inteligencia môže teraz vidieť
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Biely dom oznámil výkonné nariadenie o bezpečnosti v oblasti umelej inteligencie (AI). Nariadenie prezidenta Joea Bidena vyžaduje od vývojárov umelej inteligencie, aby zdieľali s americkou vládou ich bezpečnostné výsledky.

Globálna debata o riadení AI

Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého nariadenie stavia Spojené štáty do centra globálnej debaty o riadení AI.

Zástupca personálneho šéfa Bieleho domu Bruce Reed vo vyhlásení uviedol, že USA zaviedli „najsilnejší súbor opatrení, aký kedy ktorákoľvek vláda na svete podnikla v oblasti bezpečnosti, zabezpečenia a dôvery v AI“.

Opatrenia zahŕňajú vytvorenie nových bezpečnostných štandardov pre umelú inteligenciu vrátane požiadaviek, aby spoločnosti venujúce sa AI, zdieľali výsledky bezpečnostných testov s federálnou vládou.

Usmernenia na ochranu súkromia spotrebiteľov

Ich súčasťou sú tiež usmernenia na ochranu súkromia spotrebiteľov, ktoré môžu úrady použiť na vyhodnotenie techník ochrany osobných údajov používaných v umelej inteligencii, vytvorenie programu na vyhodnotenie potenciálne škodlivých zdravotníckych postupov súvisiacich s umelou inteligenciou a vytvorenie zdrojov o tom, ako môžu pedagógovia zodpovedne používať nástroje AI.

Nariadenie obsahuje aj spoluprácu s medzinárodnými partnermi na implementovaní štandardov pre AI vo svete. Bidenova administratíva zároveň podniká kroky na posilnenie pracovnej sily v oblasti AI.

Samit o AI

Biely dom oznámil svoje kroky pritom len pár dní pred tým, ako sa v Spojenom kráľovstve uskutoční samit o AI, ktorý organizuje britská vláda.

Na podujatí by sa mala zúčastniť americká viceprezidentka Kamala Harris, poprední predstavitelia amerických technologických gigantov, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen či generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres. Témou by mali byť obavy, riziká a bezpečnosť AI.

USA nie sú jediné, čo zavádzajú opatrenia v oblasti AI. Európska únia pracuje na prijatí aktu o AI, Čína už má niekoľko prísnych pravidiel pre umelú inteligenciu.

Ako informuje agentúra AP, aj skupina najvyspelejších ekonomík sveta G7 v pondelok odsúhlasila súbor bezpečnostných zásad umelej inteligencie a dobrovoľný kódex správania pre vývojárov AI.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresJoe BidenKamala HarrisováUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie Biely domBritská vládaEurópska komisia (EK)Európska úniaG7Organizácia Spojených národov (OSN)