Občianska iniciatíva požaduje vhodné podmienky pre virtuálnych operátorov, spustila petíciu

Mobilný telefón, mobil
Zdražovanie čaká okrem mobilov aj ďalšie druhy elektroniky. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Občianska iniciatíva „Chcem si vyberať“ začína petíciu za vytvorenie podmienok pre vznik virtuálnych mobilných operátorov. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad) v nej žiadajú, aby intenzívne využíval svoje kompetencie a možností na zvýšenie hospodárskej súťaže, vrátane vytvárania podmienok pre vstup virtuálnych mobilných operátorov.

Desiatky virtuálnych operátorov v iných krajinách

Ako iniciátori petície v stredu informovali, cieľom je dosiahnuť na slovenskom trhu rovnaký stav, aký je v drvivej väčšine iných krajín Európskej únie, kde fungujú desiatky virtuálnych operátorov a je aj väčší tlak na koncové ceny služieb. Slovensko zostáva jednou z posledných krajín EÚ bez samostatných virtuálnych mobilných operátorov.

Petícia bude okrem regulačného úradu adresovaná aj Ministerstvu dopravy a výstavby SR, Národnej rade SR a Protimonopolnému úradu SR. „Hlavný nástroj, ktorý má úrad vo svojich rukách, je spájať prideľovanie frekvencií pre verejné mobilné siete vždy s podmienkou sprístupnenia siete na veľkoobchodnom princípe, za podmienok umožňujúcich replikovať maloobchodnú ponuku,“ uviedol Michal Rybárik z občianskej iniciatívy. Aktuálne by regulačný úrad mohol otvoriť trh pre samostatných virtuálnych mobilných operátorov v súvislosti s výberovým konaním na vydanie povolení pre používanie frekvencií v pásme 3,6 GHz, ku ktorej je do konca augusta verejná konzultácia.

Slabšia konkurencia a vyššie ceny

Rybárik upozornil, že nové licencie sa prideľujú na čoraz dlhšie obdobia, typicky na 15 až 20 rokov a aukcia na frekvenčné pásmo 3,6 GHz je jedna z posledných, ktoré sa na Slovensku budú konať. „Ak regulátor jednu z posledných príležitostí otvoriť trh pre virtuálnych operátorov nevyužije, zakonzervuje súčasný stav na veľmi dlhé obdobie, najmenej do roku 2040,“ poznamenal. Iniciatíva „Chcem si vyberať„, ktorú v kontakte s orgánmi verejnej moci zastupuje Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu, sa pokúšala o veľkoobchodné sprístupnenie mobilných sietí pre virtuálnych operátorov už vlani. Na regulačný úrad podala pri prideľovaní 5G licencií hromadnú pripomienku s podpismi niekoľko tisíc ľudí z radov odborníkov aj bežných spotrebiteľov.

Dôsledkom neexistencie plnohodnotných virtuálnych operátorov je podľa občianskej iniciatívy slabšia konkurencia a dlhodobo jedny z najvyšších cien mobilného telefonovania a dát v Európe. Za iniciatívou sú zákazníci nespokojní s vysokými cenami a nízkou konkurenciou na trhu mobilných služieb na Slovensku a tiež podnikatelia, ktorí by chceli na Slovensku pôsobiť ako virtuálni mobilní operátori a súťažiť o priazeň zákazníkov.

Regulátor vyhodnocuje podmienky

Regulačný úrad vyhodnocuje pripomienky, ktoré dostal k verejnej konzultácii k návrhu výzvy na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčného pásma 3,6 GHz formou elektronickej aukcie. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca regulačného úradu Roman Vavro, podmienky výberového konania ešte nie sú stanovené. Pripomienky doručené počas verejnej konzultácie a ich vyhodnotenie regulačný úrad zverejní.

Cieľom pripravovaného výberového konania je podpora nových technológií 5G a investícií do nových technológií, ako aj v zmysle predvídateľnosti trhu opätovné pridelenie frekvencií v dostatočnom časovom predstihu pred ukončením platnosti súčasných individuálnych povolení vo frekvenčnom pásme 3,6 GHz,“ priblížil Vavro. Regulačný úrad v súvislosti s pripomienkami k verejnej diskusii oznámil, že zvažuje vytvoriť priestor pre lokálnych poskytovateľov umožnením využívať frekvencie z frekvenčného úseku 2 570 – 2 620 MHz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRObčianska iniciatíva "Chcem si vyberať"PMÚ Protimonopolný úrad SR