- aktualizované 19. decembra 2022, 13:24
Používatelia Twitteru v ankete, ktorú zverejnil jeho majiteľ Elon Musk, hlasovali za jeho odstúpenie z postu šéfa sociálnej a mikroblogovacej siete. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
V ankete adresovanej 122 miliónom svojich sledovateľov Musk položil otázku „Mal by som odstúpiť ako šéf Twitteru?“, pričom dodal, že sa podriadi výsledkom.
V ankete sa napokon zúčastnilo asi 17,5 milióna ľudí a 57,5 % z nich odpovedalo „áno“, konštatuje BBC po ukončení hlasovania.
K výsledkom sa nevyjadril
Technologický magnát, ktorý je tiež majiteľom výrobcu elektrických áut Tesla a vesmírnej spoločnosti Space X, od prevzatia sociálnej siete čelí neustálej kritike. Kontrolu nad ňou pritom prevzal až v októbri po právnej bitke so spoločnosťou Twitter, ktorá žiadala, aby dodržal dohodu o jej prevzatí za 44 miliárd dolárov, ktorú si medzičasom rozmyslel a pokúsil sa od nej odstúpiť.
Musk opäť rozhodoval prieskumom na Twitteri. Udelil „amnestiu“ zablokovaným účtom
V minulosti sa Musk zvykol riadiť výsledkami svojich ankiet, čo zvykol zdôvodňovať latinskou frázou „vox populi, vox dei“, čo v preklade znamená „hlas ľudu, hlas boží“.
K výsledku tej najnovšej sa však zatiaľ nevyjadril, no aj keby odstúpil z postu šéfa Twitteru, stále zostane jeho majiteľom, pripomína BBC.
Propagácia iných sociálnych platforiem
Twitter pozastavil účty novinárom, Musk ich obvinil z uverejňovania "súradníc pre atentát"
Twitter tiež nedávno oznámil, že zruší účty, ktorých účelom je propagácia iných sociálnych platforiem. Opatrenie by sa malo týkať aj účtov, ktoré odkazujú alebo obsahujú mená z platforiem ako Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr alebo Post, oznámila spoločnosť v tweete.
Zdieľanie obsahu z týchto stránok by však vraj malo byť povolené a rovnako i platené reklamy. Ako príklady porušenia pritom Twitter uviedol odkazy ako „sledujte ma… na Instagrame“ alebo „pozrite sa na môj profil na Facebooku“.
Pozastavenie účtov
Niekoľko hodín po zverejnení pravidla mu však samotný Musk zjavne protirečil, keď v tweete vysvetľoval, že „príležitostné zdieľanie odkazov je v poriadku, ale už žiadne vytrvalé propagovanie konkurentov zadarmo, čo je extrémne absurdné“.
Raper Kanye West uverejnil svoj "posledný tweet" a kúpu Parleru už neplánuje
V sobotu, ešte pred oficiálnym oznámením zmeny za porušenie tohto pravidla pozastavili účet reportérke Washington Post Taylor Lorenz, ktorá po obnovení svojho účtu v nedeľu zverejnila odkaz na tweet, o ktorom tvrdí, že spôsobil zásah zo strany Twitteru.
Twitter už používateľom zakázal zdieľanie niektorých odkazov na Mastodon, platformu, na ktorú sa presúva množstvo používateľov z Twitteru odkedy ho prevzal Musk.
Kritika zo strany EÚ
Kritiku si vyslúžil aj prepustením asi polovice zamestnancov a tiež chaotickým pokusom zaviesť platené overovanie účtov, ktoré po zmätkoch odložili a následne opätovne spustili minulý týždeň.
Musk dostal varovanie od Bruselu, týka sa Twitteru a nových pravidiel
Miliardárov prístup k moderovaniu obsahu tiež narazil na odpor, pričom niektoré skupiny podporujúce občianske slobody ho obvinili, že kroky, ktoré podniká, povedú k nárastu nenávistných prejavov a šíreniu dezinformácií.
V piatok tiež po kritike zo strany Európskej únie a Organizácie Spojených národov, ktoré ho obvinili z útoku na slobodu médií, obnovil účty novinárov, ktoré pozastavil, pretože údajne zdieľali jeho polohu, čo však dotknutí reportéri odmietli.
Medzi novinármi, ktorých účty pozastavili, boli reportéri z New York Times, CNN alebo Washington Post.
(1 EUR = 1,0619 USD)