Postup NCZI pri bezpečnostnom incidente by podľa europoslankyne mali riešiť parlamentné výbory

KDH: Kandidáti do Europarlamentu
Europoslankyňa Miriam Lexmann. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Postup Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pri nedávnom bezpečnostnom incidente, ktorý opätovne ukázal zraniteľnosť štátneho portálu, by podľa europoslankyne za KDH Miriam Lexmann mali riešiť výbory Národnej rady SR.

S výzvou na iniciovanie poslaneckého prieskumu a dôkladné prešetrenie sa obrátila na Výbor pre zdravotníctvo, Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor pre obranu a bezpečnosť.

NCZI podalo trestné oznámenie

Europoslankyňa upozorňuje na reakciu NCZI po tom, ako súkromná slovenská bezpečnostná IT spoločnosť odhalila kritickú zraniteľnosť štátom prevádzkovaného portálu, týkajúcu sa získania prístupu k citlivým zdravotným informáciám prostredníctvom systému eHranica.

„Zatiaľ čo pri rozsiahlom úniku dát, na ktorý etickí hackeri upozornili v septembri minulého roku, reagovalo NCZI nielen uznaním chyby, ale predovšetkým ospravedlnením, dnes sme svedkami úplne iného postupu,“ uviedla Lexmann na margo toho, že NCZI podalo v predmetnej záležitosti trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Najcitlivejšie informácie

Osobné údaje súvisiace so zdravotným stavom patria podľa Lexmann k najcitlivejším informáciám.

„Je neprijateľné, aby štát nebol schopný ochrániť ich a predísť zneužitiu prostredníctvom najvyššieho stupňa ich zabezpečenia. Informácie zverejnené touto spoločnosťou totiž indikujú závažné chyby v ochrane našich osobných údajov v systéme eHranica,“ podotkla europoslankyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Lexmann
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNR SR Národná rada Slovenskej republiky