Pre podnikateľov v digitálnom priestore je dôležitý prenos dát, ale chýbajú jasné pravidlá o ich ochrane

Dáta, informácie
Foto: ilustračné, Getty images

Na globálnej aj regionálnej úrovni sa do popredia stále častejšie dostáva téma digitalizácie, digitálnej transformácie, kybernetickej bezpečnosti, GDPR, ako aj téma týkajúca sa ochrany osobných údajov. Je nevyhnutné, aby boli nastavené jasné pravidlá aj v oblasti transferu dát.

Na podujatí Americkej obchodnej komory v SR a SAPIE diskutovali o podstate transferu dát, prečo je pre podnikateľov dôležitý a ako jeho regulácia ovplyvní podnikanie v digitálnom priestore.

Svetový internet sa začína štiepiť

Cieľom podujatia bolo upozorniť na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie z júla 2020, ktoré dostalo EÚ a USA do nepríjemnej situácie, nakoľko celú situáciu komplikujú najmä rozdielne právne mechanizmy.

Experti navyše hovoria o tom, že svetový internet sa začína čoraz viac štiepiť na hraniciach regiónov, pričom tak poskytuje priestor pre globálnych konkurentov z Ázie.

Digitálna ekonomika sa dnes riadi prenosom dát bez ohľadu na hranice jednotlivých krajín.

Rokovania medzi EÚ a USA však majú za cieľ určiť pomyselnú reguláciu a spoločnostiam vytvoriť hranice s cieľom chrániť osobné údaje spotrebiteľov.

Priamy dopad na vyše päťtisíc firiem

Firmy, ktoré dnes majú na prenose dát z EÚ postavený svoj obchodný model, hľadajú spôsoby, ako nahradiť aktuálne znefunkčnený európsko-americký štít na ochranu súkromia, ktorý pôvodne reguloval transfer dát a čakajú na nové podmienky.

„Verím, že aktuálna americká administratíva bude viac naklonená k spolupráci aj v tejto dôležitej oblasti, ako tá predošlá. Svoju zodpovednosť si musia uvedomiť najmä technologické spoločnosti, ktoré na dátach používateľov zarábajú a ich regulácia bude predmetom ďalších dohôd a rokovaní,“ hovorí poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Aktuálna nejednoznačnosť spôsobu transferu dát spôsobuje priamy dopad na viac ako 5-tisíc firiem.

„Po nedávnom rozsudku Európskeho súdneho dvora Schrems II musia spoločnosti, ktoré chcú prenášať dáta do tretích krajín, vykonávať rozsiahle zisťovanie úrovne ochrany osobných údajov v každej tretej krajine, do ktorej majú byť dáta prenesené. Teda musia vykonať rozsiahle zisťovanie miestnych zákonov v týchto krajinách, nielen v USA, ale takmer vo všetkých krajinách mimo krajín EHP. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že takéto zisťovanie trvá 1-2 mesiace a je finančne mimoriadne nákladné,“ uviedla špecialistka na technologické právo z právnej kancelárie Allen&Overy Zuzana Hečko.

Slovensko sa musí aktívne zapojiť

Ako doplnil výkonný riaditeľ SAPIE Michal Kardoš, Slovensko je malá ekonomika, podobne ako ekonomiky V4 a Pobaltia.

„Na to, aby sme upevnili časť dôležitej ekonomiky, ktorú tvoria malé a stredné podniky, verím, že je dôležité, aby sa Slovensko aktívne zapojilo do diskusie na európskej úrovni a snažilo sa nájsť vhodné riešenie. Inak hrozí, že bude pasívne doplácať na rozhodnutia, od ktorých závisí šanca čo najrýchlejšie sa zotaviť z hospodárskej krízy spôsobenej koronavírusom,“ dodal Kardoš.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ivan ŠtefanecMichal KardošZuzana Hečko
    Firmy a inštitúcie Americká obchodná komoraSlovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE)