Pri nákupe elektroniky pod stromček si podľa odborníka treba dávať pozor na hackerov, rizikom sú aj prednastavené heslá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nakupovanie, platba, karta, počítač, Vianoce
Christmas. Woman in sweater holding credit card using laptop for making order sitting at table with packaging gift near fireplace and christmas tree. Online shopping concept Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

S rozvojom inteligentných zariadení prichádzajú aj kyberútoky zamerané na takzvané smart zariadenia. Inteligentné hodinky, telefóny, vysávače, televízory či detské pestúnky spracovávajú množstvo dát, ktoré sú pre útočníkov zaujímavé. Zariadenia využívajúce pripojenie na internet môžu zneužiť hackeri, upozorňuje odborník na kybernetickú bezpečnosť Michal Srnec.

Motivácie môžu byť rôzne

Smart elektronika prináša množstvo zaujímavých funkcií, ktoré vieme využívať aj vzdialene práve vďaka pripojeniu na internet, čo ale zároveň robí tieto zariadenia zraniteľné. Ak ich dostatočne nezabezpečíme, môžeme sa vystaviť útoku hackerov,“ uviedol Srnec zo spoločnosti Aliter Technologies.

Motivácie hackerov môžu byť podľa neho rôzne.

Môžu útočiť s cieľom získať dáta, ukradnúť našu online identitu, prístupové údaje do internetbankingu či využiť výpočtovú kapacitu našich počítačov napríklad na ťaženie kryptomien,“ podotkol.

Prednastavené heslá

Ľudia, ktorí si pod stromčekom nájdu elektroniku, by mali podľa kyberexperta dodržiavať základné pravidlá bezpečného správania sa na internete.

Odporúčam ľuďom, aby si v prvom rade zmenili prednastavené heslá, tieto prednastavené heslá sú potenciálnym útočníkom dobre známe. Myslieť treba tiež na svoje súkromie a v aplikáciách skontrolovať, k čomu požadujú prístup, či už ide o lokalizáciu polohy, prístup k mikrofónu, kamere, či do iných aplikácií v prepojenom smartfóne,“ priblížil Srnec. Povolenia, ktoré nie sú potrebné pre beh aplikácie, či služby a funkcionality nepoužívané v rámci smart zariadení odporúča vypnúť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Srnec
Firmy a inštitúcie Aliter Technologies