Regulačný úrad bude testovať telekomunikačné siete najnovšej generácie, skúšobná prevádzka potrvá pár mesiacov

mobil, telefón
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) ponúka telekomunikačným operátorom a akademickej obci spoluprácu pri testovaní telekomunikačných sietí najnovšej generácie vo frekvenčnom pásme 26 GHz.

Operátori, ktorí majú záujem o tento pilotný projekt a testovaciu prevádzku v spomínanom frekvenčnom pásme, sa môžu elektronicky kontaktovať na RÚ, odbor správy frekvenčného spektra. Informoval o tom v stredu hovorca RÚ Roman Vavro.

Päť základňových staníc 

Regulačný úrad, ako držiteľ individuálneho povolenia, prispeje do spolupráce v rámci pilotného projektu frekvenciami z pásma 26 GHz v rozsahu 600 MHz v rámci celého územia SR.

Každý z operátorov, ktorý bude mať záujem o spoluprácu s RÚ, bude môcť uviesť do prevádzky max. päť základňových staníc v rámci jednej geografickej lokality.

Doba testovania

RÚ bude vykonávať technické merania a akreditované osoby spolupracujúcich organizácií budú vykonávať tzv. hygienické merania.

„Po ukončení pilotného projektu bude publikovaná správa o priebehu a výsledkoch spolupráce s každým jedným operátorom samostatne. Predpokladaná doba testovacej prevádzky bude maximálne šesť mesiacov,“ ozrejmil Roman Vavro.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Vavro
Firmy a inštitúcie Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb