Rok 2020 bol rokom covidových domén, na Slovensku ich vzniklo viac ako tisíc

internet
Foto: ilustračné, Getty images

Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila aj registráciu .sk domén. Ako vyplýva z údajov spoločnosti SK-NIC, rok 2020 bol rokom covidových domén.

Viac o téme: Koronavírus

V prvej polovici minulého roka vzniklo na Slovensku takmer 1 300 domén s touto tematikou. Najčastejšie sa vzťahovali k slovám corona, covid19, ako sa nenakaziť či dezinfekcia. Okrem nich bolo vidieť aj presun z reálneho sveta do virtuálneho, keď sa presadili spojenia ako výroba rúšok, donáška jedla, rozvoz tovarov alebo virtuálne učenie.

„Kým prvý polrok 2020 zaznamenal explóziu v počte tzv. COVID-19 domén, o rok neskôr už bol záujem o registráciu domén s touto tematikou menší. V prvej polovici roka 2021 sme zaznamenali iba 251 zaregistrovaných domén,“ uviedol SK-NIC.

Zmenili sa aj slová používané v COVID-19 doménach. Dominovali tie, ktoré súviseli s prísnejšími opatreniami, testovaním a plánovanou vakcináciou. Kým v prvej polovici roka 2020 tvorili COVID- 19 domény 3,2 % všetkých nových registrácií .sk domén, v roku 2021 to bolo už len 0,6 %.

Spoločnosť SK-NIC

…je správcom domény najvyššej úrovne .sk. V roku 2006 uzavrela s vládou Dohodu o spolupráci, ktorou dobrovoľne presunula časť svojich kompetencií pri správe domény na vládu a podriadila sa požiadavkám na úroveň poskytovaných služieb ako aj Komisii pre správu národnej domény, ktorá pozostáva zo zástupcov internetovej komunity ako aj vlády.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SK-NIC