Slovenské spoločnosti podceňujú kyberbezpečnosť, útokom hackerov sú vystavované čoraz častejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hacker
Foto: ilustračné, pcworld.com

Slovenské spoločnosti podľa odborníkov podceňujú kyberbezpečnosť. Robia tak napriek tomu, že sú čoraz častejšie vystavené útokom hackerov. Podľa odborníka na kybernetickú bezpečnosť Michala Srnca pritom môže mať firma aj pri nižších nákladoch dostatočné zabezpečenie IT systémov, dôležitá je edukácia zamestnancov, používanie aktuálnych verzií programov vrátane aktuálnej verzie antivírusového programu a jeho databáz, pravidelné zálohovanie dát a najmä vypracovanie a dodržiavanie základných zásad informačnej bezpečnosti.

Ako vyplýva z prieskumu stavu kybernetickej bezpečnosti zverejneného Národným bezpečnostným úradom, dve tretiny malých a stredných podnikov na Slovensku sa nezaoberajú kybernetickou bezpečnosťou, útokom hackerov pritom čelila takmer pätina z nich. Riziko útokov sa zvyšuje, súvisí to s vojnou na Ukrajine, ako aj s následkami pandémie, kedy bolo mnoho spoločností nútených rýchlo presunúť svoje procesy do online prostredia, či začať využívať vo veľkej miere prácu z domu.

Hackeri sa pochopiteľne veľmi rýchlo adaptovali a môžeme badať zvýšený trend útokov priamo na užívateľov, ktorí pracujú vzdialene. Častokrát nie je motiváciou len samotné odcudzenie, či zneužitie dát. Hackeri si môžu len pripravovať pôdu, skúmať reakciu organizácie, či len testovať nové metódy či nástroje. V prípade nedostatočného zabezpečenia však môže útok vážne firmu poškodiť a v najhoršom prípade spôsobiť aj krach,“ tvrdí odborník.

Podniky by pritom nemali myslieť iba na zabezpečenie priamo na pracovisku. „Ak má zamestnanec vírus v súkromnom počítači a hoci sa bezpečne pripojí na firemný server, môže ho ľahko infikovať a nemusí o tom ani vedieť. Pozor si treba dávať aj na prepájanie inteligentných hodiniek či smartfónov s firemnými počítačmi, aj cez ne sa môže vírus dostať do systémov firmy. Samozrejme neodporúčam ani pripájanie sa na internet cez verejnú, respektíve nezabezpečenú wifi sieť,“ upozornil Srnec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBÚ Národný bezpečnostný úrad