Španielsko plánuje investovať miliardy eur do výroby mikročipov, chce znížiť závislosť EÚ

Mikrocip, mikrocipy
Foto: SITA/AP

Španielska vláda v utorok oznámila investičný plán v objeme 12,3 miliardy eur, ktorý má Španielsko premeniť na významného výrobcu mikročipov a pomôcť znížiť jeho závislosť, ako aj Európskej únie, od ďalších dodávateľov.

Vicepremiérka a ministerka hospodárstva Nadia Calviňo vysvetlila, že cieľom päťročného plánu je umožniť Španielsku pokryť každú oblasť v dizajne a výrobe mikročipov, ktoré sa dnes považujú za kľúčové pre všetky oblasti moderného priemyslu.

Projekt, ktorý patrí medzi najambicióznejšie plány španielskej vlády na rozbehnutie hospodárstva po pandémii, je zameraný na posilnenie slabej pozície EÚ vo výrobe mikročipov, ktorá podľa Calviňo predstavuje približne 10 percent zo svetových zdrojov. To podľa nej viedlo k veľkej závislosti od malého počtu veľkých výrobcov, ako sú Taiwan, Spojené štáty americké, Južná Kórea, Japonsko a Čína.

Ministerka dodala, že „vojna na Ukrajine robí posilnenie strategickej autonómie v energetike, technológiách, výrobe potravín, ako aj kybernetickej bezpečnosti, prioritou“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nadia Calviňo