Spoločnosť Apple porušila akt o digitálnych trhoch, tvrdí Európska komisia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Apple, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia obvinila spoločnosť Apple z toho, že porušila akt o digitálnych trhoch (DMA). Toho sa podľa nej dopustila zavedením pravidiel v jej obchode s aplikáciami App Store, ktoré bránia vývojárom softvéru smerovať používateľov na iné miesta.

Komisia, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v Európskej únii, uviedla, že pravidlá Applu pre App Store „bránia vývojárom aplikácií voľne smerovať spotrebiteľov k alternatívnym kanálom pre ponuky a obsah“.

Spoločnosti hrozí pokuta

Technologický gigant má teraz šancu reagovať na zistenia, ktoré eurokomisia posúdi. Do marca 2025 musí prijať konečné rozhodnutie v tejto veci. Spoločnosti hrozí pokuta až do výšky 10 % jej celosvetových tržieb, čo môže predstavovať miliardy eur, alebo denné sankcie.

Komisia tiež pokračuje v tlaku na spoločnosť Apple a zároveň otvorila nové vyšetrovanie jej dodržiavania spomenutého aktu, pričom skúma nové zmluvné podmienky, ktoré firma ponúkla vývojárom aplikácií.

V súlade so zákonom

Spoločnosť Apple uviedla, že za posledných niekoľko mesiacov „vykonala niekoľko zmien s cieľom dosiahnuť súlad s DMA v reakcii na spätnú väzbu od vývojárov a Európskej komisie„.

Sme presvedčení, že náš plán je v súlade so zákonom,“ vyjadrila sa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AppleEK Európska komisiaEU Európska únia