Spôsobuje používanie umelej inteligencie environmentálnu záťaž? Expertka ponúkla odpoveď aj riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Odpoveď na otázku, či spôsobuje používanie umelej inteligencie (AI) environmentálnu záťaž a aký je jej rozsah, dala na nedávnej odbornej IT konferencii Judgment Day 2024 expertka na technológie Stephanie Hare.

AI vyhľadávače spotrebujú 4- až 5-krát viac energie ako tradičné. Jednoduchá konverzácia s GPT-3, v rámci ktorej jej položíte 20 až 50 otázok, spotrebuje ekvivalent pollitrovej fľaše vody.

Udržateľné dátové centrá

Pri zohľadnení energie a chladenia dátových centier môže polhodinová konverzácia s GPT-3 spotrebovať približne 1,8 litra vody, uviedla Stephanie Hare.

S rastúcim významom generatívnej AI je potrebné budovať efektívne a udržateľné dátové centrá. Ideálne lokality sú suché krajiny so slnečným svitom ako Španielsko či Arizona, no trpia nedostatkom vody.

Naopak, krajiny ako Island, Švédsko a Škótsko majú dostatok vody, ale menej slnečného svetla.

Efektívnejšie čipy

Stephanie Hare navrhuje ako riešenie využívanie efektívnejších čipov na zníženie energetickej náročnosti. Preto je dôležité sústrediť sa na inováciu infraštruktúry a vývoj čipov.

Uviedla, že s predpokladanou spotrebou štvrtiny elektrickej energie v USA za šesť rokov je nevyhnutné, aby krajiny začali plánovať umiestnenie a dizajn dátových centier už teraz.

Pri rozvoji umelej inteligencie je dôležité zvážiť nielen technické a energetické aspekty, ale aj otázky kybernetickej bezpečnosti. Táto bezpečnosť nezahŕňa len ochranu kódu, ale aj zabezpečenie celého systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stephanie Hare