Štát uľahčí mobilným operátorom budovanie 5G sietí, môžu požiadať o zmenu individuálnych povolení

5G sieť, mobil
Foto: ilustračné, Getty images

Mobilní operátori môžu v rámci budovania 5G sietí požiadať o zmenu individuálnych povolení pre 3,6 GHz. Ako informoval Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), môžu tak urobiť aj za účelom podpory nových technológií či zlepšenia efektívneho používania frekvencií z frekvenčného pásma 3400 – 3800 MHz (3,6 GHz).

Ide hlavne o operátorov, ktorým podmienky na efektívne používanie pridelených frekvencií uvedené v ich individuálnych povoleniach bránia pri rozvoji a budovaní sietí. V tejto súvislosti hovorca RÚ Roman Vavro dodal, že vo vykonávacom rozhodnutí Európskej komisie (EK) z 24. januára 2019 boli aktualizované technické parametre týkajúce sa frekvenčného pásma 3,6 GHz.

Hlavné pásmo na zavádzanie technológie

Technické parametre uvedené v rozhodnutí EK sú stanovené tak, aby bolo možné budovať siete 5G v rámci tohto frekvenčného pásma, odvolávajúc sa na Strategický plán pre Európu 5G, ktorý pripravila Skupina pre politiku rádiového frekvenčného spektra.

V tomto pláne je frekvenčné pásmo 3,6 GHz označené za hlavné pásmo na zavádzanie technológie 5G v EÚ. Podmienky na efektívne používanie frekvencií uvedené v povoleniach neumožňujú primeraný rozvoj pohyblivej služby v tomto frekvenčnom pásme, ako aj budovanie 5G sietí.

Prideľovali ich na základe výberových konaní

RÚ prideľoval frekvencie z frekvenčného pásma 3,6 GHz na základe výsledkov výberových konaní realizovaných v rôznych obdobiach prednostne na budovanie rádiových sietí pevnej služby. Väčšina z týchto výberových konaní bola uskutočnená pred rokom 2017, kedy nebol známy zámer EÚ stanoviť toto frekvenčné pásmo ako základné frekvenčné pásmo pre budovanie sieti 5G.

Preto majú operátori v povoleniach stanovené rôzne podmienky používania týchto frekvencií. Rôzne podmienky pokrytia pre jedného držiteľa povolenia môžu zároveň komplikovať použitie širšieho frekvenčného bloku.

Pre vidiecke oblasti sú vhodné nižšie pásma

Podmienky na efektívne používanie frekvencií boli zamerané najmä na pevnú službu a v čase ich uloženia nebrali do úvahy budúci stav rozvoja technológií v tomto frekvenčnom pásme ani príchod 5G. Frekvenčné pásmo 3,6 GHz bolo, v záujme zvyšovania dostupnosti prístupu na internet pre obyvateľstvo, cielené do oblastí s nízkou hustotou obyvateľstva.

Toto frekvenčné pásmo vzhľadom na schopnosť šírenia signálu je v prípade mobilných služieb vhodné hlavne na pokrývanie husto osídlených oblastí a zvyšovanie prenosovej kapacity sietí. Pre dosiahnutie pokrytia vidieckych oblastí signálom sietí pohyblivej služby sú podľa RÚ vhodnejšie nižšie frekvenčné pásma, ktoré majú lepšiu schopnosť šírenia v priestore.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Vavro
Firmy a inštitúcie Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb