Umelá inteligencia prinesie oveľa viac pracovných miest ako vezme, očakáva Fitoš

Umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Umelá inteligencia podľa prezidenta IT asociácie Slovenska (ITAS) Emila Fitoša prinesie oveľa väčší vznik nových pracovných pozícií ako vezme. „Väčší problém bude, ako sa im ľudia dokážu prispôsobiť a adaptovať sa na novú prácu,“ uviedol v súvislosti s transformáciou pracovných miest v dôsledku nasadzovania umelej inteligencie na pracovný trh. Táto problematika bola súčasťou medzinárodnej odbornej konferencie Človek a umelá inteligencia v Bratislave.

Fitoš zdôraznil, že Slovensko dosiaľ nemá implementovanú stratégiu celoživotného vzdelávania, ale ani schválenú stratégiu digitálnych zručností, pričom v rámci krajín OECD patrí k najhorším v prístupe ku rekvalifikácii a celoživotnému vzdelávaniu. „Veľmi veľa ľudí sa bude musieť dovzdelávať a rekvalifikovať,“ upozornil.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH/EĽS) v rámci legislatívneho procesu o európskom nariadení o umelej inteligencii považuje za kľúčové zaradiť tzv. algoritmy ekonomiky pozornosti do kategórie vysokorizikových. „Spája nás spoločné úsilie, aby bola ľudská dôstojnosť a ochrana ľudských práv v digitálnom veku jasnou prioritou,“ uviedla Lexmann, ktorá konferenciu zorganizovala.

Nesmieme dopustiť zneužitie technologického pokroku, aby sa obrátil proti človeku. To dnes vidíme v niektorých prípadoch ako napríklad sociálne siete a algoritmy, ktoré manipulujú šírenie informácií či naše emócie a sme svedkami závažných dopadov na fungovanie celej spoločnosti,“ dodala europoslankyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil FitošMiriam Lexmann
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentIT Asociácia Slovenska