USA sa boja konkurencie z Číny, Senát schválil väčšiu podporu rozvoja umelej inteligencie

Future artificial intelligence robot and cyborg.
USA chcú vynaložiť na vyššiu výrobu polovodičov a rozvoj ďalších technológií až 50 miliónov dolárov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Senát amerického Kongresu veľkou väčšinou schválil návrh zákona o podpore zvýšenia produkcie polovodičov v USA a rozvoji umelej inteligencie a iných technológií vzhľadom na rastúcu zahraničnú konkurenciu, predovšetkým zo strany Číny.

Základom návrhu zákona je vyčlenenie 50 miliárd dolárov pre ministerstvo obchodu, aby podporilo vývoj polovodičov a ich výrobu prostredníctvom programov na stimuláciu výskumu, ktoré doteraz schvaľoval Kongres. Celkové výdavky na základe tohto zákona stúpnu na zhruba 250 miliárd dolárov, pričom väčšina z nich sa uskutoční v prvých piatich rokoch.

Podľa podporovateľov týchto výdavkov je to najväčšia investícia do vedeckého výskumu v USA za posledné desaťročia. Návrh zákona Senát schválil v čase, keď nedostatok čipov ukázal na zraniteľnosť amerického dodávateľského reťazca. Podiel USA na globálnej produkcii polovodičov sa totiž od roku 1990 postupne zmenšil z vtedajších 37 percent na terajších približne 12 percent.

„Ak chceme, aby americkí pracujúci a americké firmy mali vo svete naďalej vedúce postavenie, federálna vláda musí investovať do vedy, základného výskumu a inovácií,“ povedal líder senátnej demokratickej väčšiny Chuck Schumer.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Chuck Schumer