Vedci oznámili pokrok pri jadrovej fúzii, podarilo sa im vytvoriť čistý energetický zisk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jadro

Americkým vedcom sa po prvý raz pri jadrovej fúzii podarilo vytvoriť viac energie, ako do nej vložili. Je to významný prielom v desaťročia trvajúcom úsilí o využitie procesu, ktorý poháňa Slnko.

Výsledok, takzvaný čistý energetický zisk, dosiahli vedci v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, oznámilo americké ministerstvo energetiky.

Budúcnosť čistej energie

Tento prielom pripraví pôdu pre pokrok v národnej obrane a budúcnosti čistej energie, vyjadrili sa ministerka energetiky Jennifer Granholm a ďalší predstavitelia. „Tento míľnik nás posúva o jeden významný krok bližšie k možnosti fúznej energie s nulovým obsahom uhlíka, ktorá bude poháňať našu spoločnosť,“ vyjadrila sa Granholm.

Nulový obsah uhlíka

Čistý energetický zisk je podľa agentúry AP dosiaľ nedosiahnuteľný cieľ, pretože fúzia sa odohráva pri takých vysokých teplotách a tlakoch, že je neuveriteľne ťažké ju kontrolovať. Zástancovia jadrovej fúzie dúfajú, že jedného dňa by mohla ponúknuť takmer neobmedzenú energiu bez uhlíka a nahradiť fosílne palivá a iné tradičné zdroje energie.

Tvorba energie z jadrovej fúzie pre bežné používanie je však ešte vzdialená na desaťročia. Oznámenie výsledkov z Kalifornie je podľa vedcov napriek tomu významný pokrok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jennifer Granholmová
Firmy a inštitúcie Lawrence Livermore National Laboratory