Začína sa Jarná ITAPA 2024, dvojdňová konferencia bude v znamení kybernetickej bezpečnosti či umelej inteligencie v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Itapa logo 672x448 1.jpg
Foto: ITAPA
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko je na prahu digitálnej transformácie. Ak chce byť udržateľné a konkurencieschopné, musí nevyhnutne svoj vývoj prepojiť s technológiami.

Najväčšia domáca technologická konferencia Jarná ITAPA 2024, ktorá sa koná v Bratislave 18. a 19. júna, priblíži, aké máme šance stať sa úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo je pre to potrebné urobiť.

Prvý deň konferencie

Podľa organizátorov tradičného podujatia jednou z najväčších slabín našej budúcnosti je školstvo, ktoré nestíha dynamickým zmenám na pracovnom trhu pod vplyvom technológií a umelej inteligencie.

Prvý deň konferencie je zameraný najmä na digitalizáciu a kybernetickú bezpečnosť. Ak má byť Slovensko modernou krajinou, malo by pridať aj v rozvoji regiónov.

Dopomôcť k tomu podľa očakávaní môže novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá je v parlamente v druhom čítaní, pričom má uvoľniť ruky starostom a primátorom. Zavádzanie technológií by malo byť prioritou, ale zároveň netreba zabúdať ani na bezpečnosť.

CyberAréna

Výzvou je Pegasus, najznámejší špionážny softvér na svete, ktorý odborníci označili za kybernetickú zbraň ako z najhorších nočných môr. V oblasti kybernetickej bezpečnosti sa bojuje na viacerých frontoch.

„Jednou vecou je útokom predchádzať, druhou sa im naučiť brániť. A práve preto je tu novinka – CyberAréna. Tu sa učíme, ako sa brániť voči čoraz častejším útokom na verejnú správu,“ priblížili organizátori ďalšiu časť konferencie. Inšpiráciou v digitalizácii môžu byť lídri v tejto oblasti – Estónsko v digitálnej transformácií či Veľká Británia vo fungovaní modernej verejnej správy.

Umelá inteligencia v zdravotníctve

Druhému dňu budú dominovať zdravotníctvo, inovácie, veda a výskum. Slovensko by malo aktívne investovať do výskumu a vývoja technológií, aby si zachovalo konkurenčnú pozíciu v globálnom prostredí. Umelá inteligencia v zdravotníctve podľa organizátorov znamená revolučnú zmenu, ktorá sľubuje výrazné inovácie v liečbe pacientov a transformáciu budúcnosti medicíny.

Umelá inteligencia dokáže analyzovať veľké objemy medicínskych dát, čo vedie k rýchlejšej a presnejšej diagnostike a personalizovanej liečbe. Avšak s jej rastúcim využívaním v medicíne prichádzajú aj nové výzvy v kyberbezpečnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať