Výbor nerozhodol o zmene ústavy pri pôvode majetku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Ústavnoprávny výbor parlamentu neprijal platné uznesenie k novele ústavy súvisiacej s návrhom zákona o pôvode majetku. Koalícia i opozícia chceli upraviť formuláciu, aký majetok nepožíva ústavnú ochranu. V pôvodnom vládnom návrhu sa uvádza, že „majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom ochranu nepožíva“. Poslanec Národnej rady SR za KDH Daniel Lipšic (KDH) si myslí, že by to mohlo viesť k názoru, že dnes takýto majetok ochranu požíva. Ako príklad uviedol zlodeja, ktorý vylúpi banku a potom, keď ho chytí polícia, by si chcel nechať peniaze ako svoj majetok na platenie svojho obhajcu. Preto navrhol zmenu formulácie. Proti Lipšicovmu návrhu stál návrh Jany Laššákovej (Smer-SD), ktorá toto ustanovenie navrhovala zmeniť iným spôsobom. Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) poznamenala, že podľa nej postihovanie nelegálneho majetku riešia aj dnes platné zákony.

Premiér Robert Fico, ktorý návrh výboru predkladal, poznamenal, že v príprave novely by nemalo ísť o preteky, kto predloží lepší návrh. „Varujem pred vylepšovaním návrhu novely ústavy,“ uviedol Fico, ktorý považuje prednesené pozmeňovacie návrhy za štandardné prvky bežného zákona. Podľa neho je pôvodný vládny návrh dostatočný.

Viacerí členovia diskusie vyslovili predpoklad, že v prípade schválenia skončí zákon o preukazovaní majetku opäť na Ústavnom súde SR. Teraz by podľa Lipšica mali prijatím nového textu dosiahnuť, aby bol zákon pred súdom „právne nepriestrelný“. Opoziční poslanci chceli dosiahnuť, aby sa po prerokovaní návrhu novely ústavy rokovanie prerušilo, aby sa mohli stretnúť právni experti, čo výbor neodsúhlasil. Poslanci potom v hlasovaní nepodporili pozmeňujúce návrhy Laššákovej ani Lipšica. Výbor napokon neprijal ani uznesenie k vládnemu návrhu novely ústavy.

Členovia ústavnoprávneho výboru však odporučili poslancom schváliť návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, a to aj s pozmeňujúcim návrhom Laššákovej. Podľa jej návrhu, ak súd rozhodne o zhabaní nelegálne získaného majetku, daný človek by mohol spresniť, ktorá časť jeho majetku prepadne v prospech štátu. Počas diskusie Lipšic opäť napadol premiéra, ktorému vyčítal neúprimnosť pri snahe o schválenie účinnej právnej normy s tým, že zákon v skutočnosti možno ani prijať nechce. Fico sa vyjadril až po skončení rozpravy, pričom Lipšicovu výhradu odmietol.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína TóthováRobert Fico