Výbor o kauze DPH nerokoval, chýbali poslanci aj Kaliňák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nrsr
Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 25. februára (WebNoviny.sk) – Parlamentný brannobezpečnostný výbor v súvislosti s vyšetrovaním prípadu podvodov DPH vo štvrtok nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Na rokovanie neprišli šiesti poslanci za Smer-SD, ale ani dvaja opoziční – Gábor Gál (Most-Híd) a Alojz Hlina (KDH). Všetci sa ospravedlnili či už pre pracovný program, rodinné dôvody alebo zdravotné vyšetrenia. Na rokovanie neprišiel ani minister vnútra Robert Kaliňák, pretože je na rokovaní v Bruseli a ani policajný prezident Tibor Gašpar.

Poslanci chcú zvolať výbor ešte raz

Niektorí opoziční poslanci sa chcú pokúsiť zvolať rokovanie výboru opäť. Ak o to požiada tretina členov výboru, jeho predseda ho musí zvolať do siedmich dní. Štvrtkové nerokovanie výboru kritizoval jeden z jeho zvolávateľov Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). „Predseda ho zvolal tak, aby neprišli ani všetci poslanci za Smer-SD. Mrzí ma, že neprišli ani Hlina a Gál. Zvoláme výbor ešte raz,“ povedal novinárom Lipšic, ktorý upriamil pozornosť na existenciu výpovede obvineného.

Ten je v prípade zároveň kľúčový svedok, ktorý vypovedal, ako fungovali podvody na DPH na východnom Slovensku. „Označoval vysokých predstaviteľov Smeru na krajskej úrovni, ale aj ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Ak nehovoril pravdu, prečo nie je stíhaný za krivú výpoveď a krivé obvinenie? Z vyšetrovania sa ukazuje, že pravdu hovoril. Všetky informácie, ktoré uvádzal vo výpovedi sa potvrdili ďalšími dôkazmi,“ povedal.

Podľa Lipšica výpoveď Milana Ch. napríklad v tom, ako prebiehali platby či vratky DPH, teda vo všetkých iných častiach je mimoriadne dôveryhodná. Navyše upozornil, že vyšetrovateľ, ktorý na prípade pracoval od roku 2011, už v polícii nepracuje. „Je zaujímavé, že z polície pod tlakom odchádzajú vyšetrovatelia, ktorí vyšetrujú ekonomické kauzy a podvody Smeru,“ konštatoval Lipšic.

Baška si myslí, že svedok Milan Ch. si výpoveď o Kaliňákovi a Počiatkovi vymyslel

Bez zmeny na prokuratúre sa podľa Lipšica nevyrieši nič. Zdôraznil, že v tomto prípade zohrala negatívnu úlohu aj prokuratúra. Obžalovaný Milan Ch. je trestne stíhaný totiž aj v inej veci, pre zbitie bývalého námestníka daňového úradu. Pôvodne bola táto vec kvalifikovaná ako ublíženie na zdraví, kde je trestná sadzba štyri až desať rokov odňatia slobody.

„Potom, čo vypovedal, prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry v súdnom konaní prekvalifikovala tento prípad na vydieranie, kde je sadzba desať až pätnásť rokov, ako pomstu za jeho výpoveď. Napokon súd uznal vinu za trestný čin ublíženia na zdraví. Šikanovaný bol aj vyšetrovateľ. Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček dal trestné oznámenie na vyšetrovateľa, ktorého vyšetrovala potom inšpekcia. Mal zneužiť postavenie verejného činiteľa tým, že poskytol obvinenému kópiu zápisnice z výsluchu, ktorá bola zverejnená,“ povedal Lipšic.

Predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) novinárom zdôvodnil neúčasť ministra tým, že minister vnútra môže málokedy prísť, pretože má program stále. Vo štvrtok uprednostnil pracovnú cestu do Bruselu, kde rieši otázku migrantov. Baška zároveň upozornil, že Lipšic bol dva roky ministrom vnútra, a vtedy túto kauzu nevyriešil. Hovoriť o nej podľa neho začal dva týždne pred voľbami.

„Jediné divadlo, ktoré je tu hrané, je zo strany pána poslanca Lipšica. Mal na to dva roky, keď to všetko mohol vysvetliť. Dostali ste informácie aj z Prezídia Policajného zboru, že boli zavolaní aj svedkovia a tieto tvrdenia sa v tejto výpovedi nepotvrdili. Prečo sa tieto tvrdenia v tejto výpovedi neriešili v rokoch 2011-2012 (ministrom vnútra bol vtedy Lipšic – poznámka SITA)?“ opýtal sa Baška, ktorý ministrovi vnútra Kaliňákovi dôveruje.

Nepotrebuje na to ani jeho výpoveď pred výborom. „Skôr by tu mal byť pán poslanec Lipšic, ktorý by mal povedať, ako riešil tento prípad v rokoch 2011-2012. V súčasnosti to tak nie je nič iné, len obyčajné politikárčenie,“ vyhlásil. Baška si myslí, že svedok Milan Ch. si výpoveď o Kaliňákovi a Počiatkovi vymyslel. „Iní svedkovia nepotvrdili to, čo malo byť uvedené vo výpovedi. Myslím si, že to nie je nič iné, než jedno veľké divadlo pred voľbami,“ dodal.

Kaliňák nemá čas na politikárčenie

Hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová poslala tlačovej agentúre SITA správu, podľa ktorej Robert Kaliňák má dnes pre Slovensko podstatnejšie povinnosti na Rade ministrov vnútra a spravodlivosti v Bruseli, ako je rokovanie výboru, pretože v Bruseli je rokovanie venované opatreniam na zastavenie migračnej vlny, ktorá sa opäť dvíha v Európe.

„Nemá čas na politikárčenie a nemieni sa ani podieľať na divadle, ktoré deväť dní pred voľbami mienia hrať niektorí poslanci na čele s tieňovým ministrom vnútra OĽaNO Danielom Lipšicom v súvislosti s vyšetrovaním prípadu podvodov DPH. Počas dvoch rokov na poste ministra vnútra mohol Daniel Lipšic celý prípad aj všetky podozrenia preveriť. Informácie z tohto prípadu sú z roku 2009, pán Lipšic bol ministrom v roku 2010, 2011 a časť roku 2012, takže určite môže poslancom porozprávať, ako sa prípadu venoval počas svojho pôsobenia v rezorte vnútra,“ napísala Dobiášová.

Hovorkyňa tiež upozornila, že prípad rozsiahlych podvodov v kauze DPH okolo hlavného obvineného Milana Ch. začala riešiť polícia počas pôsobenia Roberta Kaliňaka na poste ministra vnútra (2006-2010). „Trestné stíhanie vo veci sa začalo v apríli 2010 a do volieb toho istého roku vyšetrovateľ urobil štyri ďalšie uznesenia v prípade. Počas dvoch rokov pána Lipšica polícia v prípade urobila len dve uznesenia. K obvineniu Milana CH. a neskôr ďalších 57 ľudí došlo až v máji 2012, teda až počas opätovného pôsobenia Roberta Kaliňaka na poste ministra vnútra. V troch čiastkových prípadoch podvodov s DPH už vyšetrovateľ vec uzavrel návrhom na podanie obžaloby,“ dodala Dobiášová.

Týždenník Trend v januári napísal, že špičky Smeru vinia z krytia karuselového podvodu za 75 miliónov eur. Spomínajú sa ministri vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy Ján Počiatek. Mal to povedať právnik Milan Ch. Podvody sa mali diať okolo spoločnosti Tatra Trade Corporation a ďalších desiatok rôznych firiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaDaniel LipšicGábor GálJán PočiatekJaroslav BaškaRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky