KOŠICE 16. marca (WEBNOVINY) – Domácnosti, odberatelia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), akciová spoločnosť Košice, zaplatia tohto roku za dodávku pitnej vody 1,2415 eura za meter kubický a za stočné ďalších 0,8326 eura (ceny bez DPH). O vyšších cenách informoval generálny riaditeľ spoločnosti VVS Stanislav Hreha. „Je to prvý raz v histórii, keď nám vodné pokrýva náklady na výrobu a dodávku pitnej vody,“ povedal a doložil, že výška aktuálneho stočného však stále nepokrýva náklady na odvedenie a čistenie odpadových vôd z domácností. Podľa jeho vyjadrenia cena za vodu pre tento rok by sa už meniť nemala.
Problémom sú nulové odbery
Východoslovenská vodárenská spoločnosť dodáva vodu 123 000 odberateľom na východnom Slovensku a časti stredného Slovenska. Ako uviedol Hreha, robia im problémy tzv. nulové odbery, ktorých je z celkového počtu až 12 percent. Ide o odberateľov, ktorí odoberú ročne pitnú vodu iba v objeme do jedného kubického metra, a to, čo zaplatia, nepokrýva ani náklady na zriadenie prípojky, dodávku a kontrolný odpočet vody z merača raz za rok. Pre podnik je to čistá strata.
Rentabilní sú zákazníci s odberom nad dvadsať metrov kubických ročne
Ekonomická riaditeľka Anita Gašparíková doplnila, že pre vodárne sú náklady jednej prípojky v priemere okolo 160 eur bez ohľadu, či odberateľ vodu odoberá alebo nie. Pre vodárne sú rentabilní zákazníci s odberom nad dvadsať metrov kubických ročne. Gašparíková uviedla, že za rok 2009 mali takmer 10 000 zákazníkov s nulovým odberom, približne 20 000 s odberom do desať kubických metrov a 8 000 zákazníkov s odberom do 20 kubických metrov za rok. Všetky tieto straty sa rozpočítajú a ako náklad sa premietajú do ceny vodného a stočného, čo zohľadňuje aj regulačný úrad.
„Odberatelia, ktorí neodoberajú pitnú vodu dlhodobo, často aj viac rokov, by sa mali odhlásiť. My ich odpojíme a neskôr ich na základe žiadosti aj znova pripojíme – zadarmo,“ vyhlásil Hreha. Podľa jeho informácie v pôsobnosti Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti je na verejný vodovod napojených takmer 72 percent domácností, no na verejnú kanalizáciu je to len 52 percent domácností.