Vydržanie pozemkov sa môže stať nedostupným. Zápis bude zdĺhavý a predraží sa, tvrdia notári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Advokát, právnik
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na vydržanie pozemku už nebude stačiť iba jednostranné vyhlásenie bez publicity a v krátkom čase. Ministerstvo spravodlivosti SR tak chce zabezpečiť väčšiu právnu istotu občanov. Notárska komora však namieta, že sa tak vydržanie pozemku stane pre niektorých nedostupné.

Aké zmeny nás čakajú

Vydržanie je nadobudnutie vlastníckeho práva na vec prostredníctvom oprávnenej držby. V praxi to znamená, že s danou vecou osoba nakladá tak, akoby patrila jej. Po uplynutí zákonom stanovenej lehoty sa z držiteľa stáva vlastník.

Takýmto spôsobom možno nadobudnúť tak vec ako aj právo. V súčasnosti sa však najčastejšie vydržanie spomína v súvislosti s nehnuteľnosťami, pri ktorých zákon stanovuje desaťročnú vydržaciu lehotu. Po jej uplynutí si môže vlastník zapísať svoj nárok do katastra nehnuteľností.

Aby však k tomu došlo, musí disponovať osvedčením, ktoré vydáva notár. Takýto postup podľa ministerstva v praxi prináša problémy v podobe menšej právnej istoty. „Dnes sa uskutočňuje vyhlásenie neverejne pred notárom, čo môže byť lákavé aj pre podvodníkov,“ uvádza Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu.

Preto chce ministerstvo presadiť nové opatrenie, ktoré by malo zvýšiť právnu istotu občanov. Konkrétne nové konanie o potvrdení vydržania, o ktoré sa doplní Civilný mimosporový poriadok.

Namiesto osvedčenia od notára by tak vydržanie pozemku potvrdzoval súd. Jeho rozhodnutie by malo byť následne právnym podkladom pre zmenu vlastníka pozemku v katastri nehnuteľností.

Transparentnosť aj zdĺhavé konanie

Ak si teda občan bude chcieť svoje vlastnícke právo, ktoré mu vzniklo vydržaním, zapísať do katastra, bude musieť podať návrh na súd. S tým však súvisia súdne poplatky a aj procesné lehoty, ktoré môžu konanie predĺžiť.

„V prípade nesporových vydržaní sa obávame, že navrhovaný proces bude zdĺhavý, finančne náročný, dokonca pre niektorých občanov až nedostupný,“ povedal pre SITA.sk za Notársku komoru SR Ján Hamara.

Poukazuje tým na nový inštitút vyzývacieho uznesenia. „Súdy budú všetkých zainteresovaných informovať o tom, že začal proces, ktorý môže končiť vydaním potvrdenia o vydržaní,“ vysvetľuje predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Prostredníctvom tohto inštitútu by na jednej strane mohlo byť konanie transparentnejšie, ale na druhej strane bude trvať dlhšie. Občanov tiež čaká nový súdny poplatok vo výške 99,50€, ktorý bude jednotný a nebude sa v ňom odrážať hodnota nehnuteľnosti.

Podľa Notárskej komory SR sa transparentnosť vydržania však dá zabezpečiť aj prostredníctvom úpravy Notárskeho poriadku. „Presun tohto inštitútu výlučne na súdy formou potvrdenia o vydržaní považujeme za nekoncepčný a nedostatočný,“ uvádza Hamara.

Ďalej pripomína, že súdy už teraz disponujú rozhodovacou právomocou. „V prípade sporov o vlastnícke právo mohli súdy aj doteraz rozhodnúť o vydržaní určovacou žalobou. Respektíve určiť, že vec, ktorá bola vydržaná formou osvedčenia, patrí inej osobe,“ dopĺňa Hamara.

Čo teda bude nasledovať

Ministerstvo spravodlivosti v presunutí kompetencií na súdy problém nevidí. „Áno, zaznamenali sme pripomienky Notárskej komory SR, keďže notárom berieme kompetenciu, avšak treba zdôrazniť, že ani v iných krajinách notári takúto kompetenciu nemajú,“ reagoval Bubla.

Ani samotná Súdna rada SR nepovažuje toto prenesenie kompetencie za problematické. „Prirodzene, ak táto právomoc prejde na súdy, tak im pribudne práca. Nemyslím si však, že pôjde o dramatické nároky na ďalší výkon súdnej moci,“ uvádza Mazák.

Novela Civilného mimosporového poriadku prešla prvým čítaním v Národnej rade SR. Ak ju poslanci definitívne schvália, účinnosť by mala nadobudnúť 1. marca 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján HamaraJán MazákPeter Bubla
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNotárska komora SRSúdna rada SRWebnoviny.sk