BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Rektori dvanástich vysokých škôl sa dištancujú od niektorých výrokov šéfa Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libora Vozára, ktoré uviedol v pondelkovom rozhovore pre denník SME.
„Vyjadrenia Libora Vozára k obsahu, úrovni a kvalite vysokoškolského vzdelávania na Slovensku, vysokoškolským pedagógom a udeľovaniu akademických a vedeckopedagogických titulov považujeme za jeho osobné názory, a hoci ich vyslovil ako prezident Slovenskej rektorskej konferencie, nezohľadňujú postoj rektorov uvedených univerzít a vysokých škôl,“ píše sa v stanovisku dvanástich rektorov.
Vozár hovoril v SME napríklad o tom, že odoberanie sporných vysokoškolských titulov nemá zmysel. Tému označil za „pach po krvi„, čo priťahuje médiá. „Keď v hoteli niekto zoberie pero, v hoteli sa možno aj potešia, že si zákazník zobral reklamný predmet. Keď sa politikovi stane, že omylom zoberie pero, vzbudí obrovskú mediálnu pozornosť. Podobne to vnímam aj s titulmi politikov. Z celospoločenského hľadiska to nepokladám za až taký vážny problém, ale je to mediálne príťažlivé,“ vyhlásil v SME Vozár.
K podozreniam okolo titulu PhD. predsedu KDH Jána Figeľa sa nechcel vyjadriť. Pod dnešné nesúhlasné stanovisko sa podpísali rektori Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach.
Pripojili sa aj rektori Technickej univerzity vo Zvolene, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Prešovskej univerzity v Prešove a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta hovorí, že od šéfa SRK očakávali presnejšie a kvalifikovanejšie vyjadrenia ku kvalite akademického vzdelávania. Podľa neho by mala byť zachovaná autonómnosť vysokých škôl, ale každá škola by mala zodpovedať za kvalitu svojej výučby a udeľovania titulov.
„Súčasný systém je dosť dokonalý a transparentný a nemal by byť zneužitý. Ak sa to niekomu darí, mali by sa dať veci do poriadku pri každom porušení,“ povedal agentúre SITA Mičieta. Podľa jeho slov spoločnosť nemôže tolerovať prešľapy, ak chce mať špičkové univerzity. „Vinníkom nie je ten, kto titul dostal, ale je to kolektívna vina inštitúcie,“ poznamenal Mičieta.
Dodáva, že kvalitu na akademickej pôde treba kontrolovať od vedeckej práce až po udeľovanie titulov. Stanovenie kritérií na udeľovanie titulov považuje za nevyhnutné. „Na Slovensku sme pomerne bojazliví, aby došlo k takej legislatívnej zhode, ktorá by to zabezpečila,“ uviedol Mičieta s tým, že zmenu snáď prinesie pripravovaná novela vysokoškolského zákona.